dënim

20-vjeçarja në Sudan dënohet me vdekje me gurë, tradhtoi bashkëshortin

Një gjykatë në Sudan ka dënuar një grua me vdekje me gurë, pasi u dënua për tradhti bashkëshortore, rasti i parë...

Burg kritikut të luftës, gjykata në Moskë dënon me 7 vjet zyrtarin

Një zyrtar i pushtetit vendor të Moskës është dënuar me 7 vjet burg pasi u shpreh kundër luftës në Ukrainë. Bëhet fjalë...

Dënohet me burg ish-drejtori i burgut të Lushnjës

Judmir Shurdhi, ish-drejtor i burgut të Lushnjës është dënuar me gjykim të shkurtuar 1 vit e 4 muaj burg. Ai u shpall...

 Gazetari tregon sa janë larguar prej dekriminalizimit: Asnjë s’ka bërë burg

Gazetari Xhevahir Zhabina u shpreh se janë rreth 500 persona të larguar nga funksionet prej ligjit të dekriminalizimit dhe asnjë prej...

Separatistët pro-rusë i mëshojnë dënimit me vdekje për tre luftëtarë të huaj

Një udhëheqës separatist pro-rus në lindje të Ukrainës tha se nuk do të ndryshonte dënimet me vdekje për dy britanikët dhe...

Kushtetuesja rrëzon kërkesën e Luan Dacit për rikthmin në detyrë në KPA

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e Luan Dacit, i cili kërkonte rikthimin e tij në detyrë, si gjyqtar ose si anëtar...

SPAK kërkon 3,4 vite burg për Fatos Tushen

SPAK ka kërkuar 3 vite e 4 muaj burg për ish-kryetarin e Bashkisë Lushnje, Fatos Tushe. Vendimi përfundimtar do të jepet...

Rama në OKB: Të dënohen mohimi i gjenocidit dhe thirrjet për dhunë

Shqipëria është ulur në karrigen e presidencës së Këshillit të Sigurimit në OKB dhe ka drejtuar debatin e parë që i...

Rekrutonte luftëtarë të ISIS-it, shpallet fajtor kosovari në SHBA

Një ish-banor i Nju Jorkut, Mirsad Kandiç, me origjinë kosovare është shpallur fajtor nga gjykata e Bruklinit për rekrutimin e luftëtarëve...

Lukashenko ndryshon ligjin e dënimit me vdekje, synohen aktivistë të opozitës

Bjellorusia ka prezantuar dënimin me vdekje për planifikimin e një sulmi ose "përpjekje për një akt terrorizmi", sipas një dekreti të...

“Policia na arrestoi në befasi”, rrëfimi i dy ish të dënuarave për kanabis

Kultivimi i lëndëve narkotike është një nga veprat penale më të konsumuara në Shqipëri, teksa të përfshirë vitet e fundit janë...

Faton Klinaku: Dënimi i ish-krerëve të UÇK-së, i njëanshëm

Për Faton Klinakun, sekretar të OVL-UÇK vendimi për dënimin e Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt ishte i njëanshëm. Sipas tij duhej hetuar...

Dhuna në ‘Elbasan Arena’, Komisioni i Disiplinës gjobit Partizanin dhe Tiranën

Komisioni i Disiplinës dhe Etikës së Federatës Shqiptare të Futbollit ka gjobitur klubin e Partizanit me njëqind mijë lekë dhe katër...

SPAK të hetojë 21 Janarin dhe Gërdecin, thotë Rama

Kryeministri Rama vijon të bëjë thirrje ndaj SPAK-ut, duke i kërkuar të hetojë ngjarje si 21 Janari dhe Gërdeci. Gjatë një konference...

U dënua për korrupsion, lirohet nga burgu ish-prokurori Edmond Karriqi

Ish-drejtuesi i Prokurorisë së Kukësit, Edmond Karriqi është liruar nga burgu këtë të premte. Karriqi u dënua me 2 vjet burgim...

Ish-presidenti i Gjeorgjisë rrezikon të vdesë në burg

Ish-presidenti i Gjeorgjisë, Mikheil Saakashvili i cili po vuan dënimin në burg, mund të vdesë nëse nuk merr kujdesin e duhur,...