deti i zi

Incidenti në Detin e Zi, Kievi: Putin kërkon të zgjerojë zonën e konfliktit

Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Danilov deklaroi se incidenti në Detin e Zi, ku u...

Rusia nis ofensivën nga Deti i Zi, raketat bombardojnë qytetin

Rusia ka nisur ofensivat drejt Ukrainës përmes Detit të Zi. Autoritetet ukrainase bëjnë me dije se të paktën dy civilë u...

Plazh mes minave në Detin e Zi, rrezik nga shpërthimi i tyre

Në mesin e sezonit veror, kur me mijëra turistë pushojnë në brigjet e Detit të Zi, autoritetet detare në Rumani dhe...

Kievi optimist për marrëveshjen me Rusinë për rihapjen e Detit të Zi

Që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë, për shumë njerëz efekti në çmimet e ushqimeve ka qenë tronditës. Miliona ton grurë,...

Porti i Konstancës në Rumani, qendra kryesore për eksportin e grurit ukrainas

Në kohën kur forcat ruse kanë bllokuar portet ukrainase në Detin e Zi mbeten dy mundësi,  që produktet të transportohen me...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -...

Lufta për grurin, perëndimi kërkon mënyra alternative transporti

Thirrjet për një zgjidhje urgjente për zhbllokimin e porteve të Detit të Zi po shtohen. Eksportet nga Ukraina, që furnizon thuajse...

Brukseli përpiqet të gjejë rrugëdalje ndaj bllokadës ruse në portet e Ukrainës

Brukseli është në punë e sipër për të gjetur një zgjidhje ndaj bllokadës ruse në portet e Ukrainës. Kievi është prodhuesi më...