dhunë

Allkja: Mjekët nuk duhet të dhunohen edhe nëse s’kanë bërë sa duhet

Mjeku Ilir Allkja deklaroi se nuk ka informacion në lidhje me një rast të bërë publik disa ditë më parë, ku...

Infermierët paralajmërojnë protestë, Skënderi: Dhuna ndaj tyre, rast i përsëritur

Zëvendës presidenti i Urdhërit të Infermierit, Sabri Skënderi thotë se dhuna ndaj dy infermierëve në Pediatrinë e QSUT-së dy ditë më...

Aktivistja: Zgjodhëm artin për të denoncuar pabarazinë, reagime dhe nga burra

Gazetarja dhe aktivistja Rita Behadini tregoi për Euronews Albania se për të denoncuar fenomenin e pabarazisë mes burrave dhe grave kanë...

Traumat nuk kalohen me kohëzgjatje të caktuar, thotë psikologia

Psikologia Hilda Goda u shpreh se traumat që shkaktohen nga dhuna seksuale nuk kalohen pas një kohe të caktuar. Ajo tregoi në...

Komandanti i KFOR-it: Tensionet në Veri rrezikojnë të kthehen në dhunë

Komandanti KFOR-it, gjeneralmajor Ferenc Kajari gjatë javës është takuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe Goran Rakiç, kryetar i Partisë...

Avokati liston shkaqet e divorceve në rritje, psikologia: Teknologjia problem

Kërkesat për divorce kanë shkuar në 11 mijë. Ka shumë kohë që në Shqipëri këto kërkesa janë rritur konsiderueshëm dhe në çdo...

Eksperti: Një drejtor në Lezhë dhunon nxënësit, por vazhdon të jetë në detyrë

Eksperti i arsimit Albano Zhapaj u shpreh se ka video të një drejtuesi shkollë i cili ka abuzuar me detyrën dhe...

Dhuna në Nagorno Karabak, Armenia kërkon ndihmën e ndërkombëtarëve

Ministria e Jashtme e Armenisë i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që t’i ndihmojë që të ndalë veprimet agresive të Azerbajxhanit,...

Trazira dhe dhunë në Athinë e Selanik për lirimin e anarkistit grek

Athina po përballet me protesta të dhunshme nga grupet anarkiste të cilët kanë bllokuar rrugët kryesore të kryeqytetit mbrëmjen e sotme. Mediat...

Dhunoi bashkëjetuesen dhe policin gjatë shoqërimit, arrestohet 26-vjeçari

Një person është arrestuar nga policia pasi dhunoi bashkëjetuesen dhe efektivin që shkoi ta shoqëronte. Në pranga ka rënë edhe bashkëjetuesja dhe...

Denata Toçe: Po legjitimohet dhuna në familje

Psikologia Denata Toçe u shpreh për “SOT” në Euroneës Albania se dhunë në familje po legjitimohet. Kultura jonë, sipas saj ende nuk...

Ndeshja Partizani-Tirana përfundon me dhunë, disa tifozë të arrestuar

Ndeshja mes Partizanit dhe Tiranës, e luajtur në ‘Elbasan Arena’ është mbyllur me incidente. Fitorja e Tiranës dhe shpallja kampion, duket se...

UNICEF: Mijëra fëmijëve të traumatizuar në Ukrainë u nevojitet ndihmë

Mijëra fëmijë në Ukrainë kanë nevojë urgjente për mbështetje psikologjike, pasi janë përballur me luftën traumatike në Ukrainë, deklaroi Agjencia e...

U vetëvar me lidhësen e kapuçit, policia: 31-vjeçari nuk u dhunua në Komisariat

31-vjeçari Ilvi Meta ka kryer vetëvrasje duke përdorur lidhësen e kapuçit të bluzës që mbante veshur, duke gjetur më pas dhe...

Krimet seksuale në Ukrainë, gratë rrëfejnë mizoritë e përjetuara nga rusët

Pas tërheqjes së trupave ruse nga qytetet dhe periferitë përreth Kievit, disa dhjetëra gra dhe vajza kanë denoncuar mizoritë e përjetuara...

Dhuna dhe lojërat e fatit, shkaqet kryesore të divorceve në Durrës

Në Gjykatën e Durrësit vazhdojnë me intensitet gjyqet e divorceve. Numri i tyre vazhdon të jetë i lartë, aq sa muajt...