dialog

Stano: Dialogu Kosovë-Serbi vijon javën tjetër, negociatorët kryesorë në Bruksel 

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë vijon javën e ardhshme, kur në Bruksel të mbërrijnë negociatorët kryesorë të dy palëve. Ata do të...

Normalizimi i marrëdhënieve, Kurti: ‘Tuneli është ende i gjatë, por po i vjen fundi’

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka raportuar në Kuvend në lidhje me takimin që pati me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç...

Gazetari Hajrullahu: Njerëzit në Kosovë janë të lodhur nga dialogu me Serbinë

Gazetari Muhamet Hajrullahu deklaroi se qyetetarët në Kosovë janë të lodhur nga dialogu me Serbinë. Në një intervistë për Euronews Albania, Hajrullahu...

Pse u zgjodh Ohri për takimin Kurti-Vuçiç? Përgjigjet Bujar Osmani  

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani tha në një intervistë për Euronews Albania se arsyeja pse është zgjedhur...

Ministri i Jashtëm grek bisedë telefonike me Lajçakun për dialogun Kosovë-Serbi

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias zhvilloi një bisedë telefonike me përfaqësuesin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Përmes...

Lajçak mbyll vizitën me takimin me ambasadorët e akredituar në Kosovë

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, e ka mbyllur vizitën dyditore në Kosovë duke takuar të gjithë...

“Njohje reciproke”, DASH flet për dialogun mes Kurtit dhe Vuçiçit

Zëdhënësi i sekretarit Amerikan të Shtetit, Blinken përsëriti mbështetjen e SHBA-së bisedimet mes Aleksandër Vuçiç dhe Albin Kurtit. Në një intervistë...

Kurti për dialogun me Serbinë: Do të ketë bisedime jo të thjeshta

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi sot se takimi i djeshëm në Bruksel ishte pozitiv dhe se u konfirmua që “kemi...

Zelensky fton për dialog liderin kinez

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka shkruar një letër liderit kinez, Xi Jinping, duke e ftuar atë për bisedime. Letra i është...

Lajçak takon Kurtin në Davos: Diskutuam për hapat e mëtejshëm në dialogun me Serbinë

I dërguari i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Prishtinë-Beograd, Miroslav Lajçak është takuar këtë të mërkurë me kryeministrin e Kosovës,...

BE diskuton sot për tensionet në Kosovë, Borell: Palët t’i kthehen dialogut

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka folur rreth tensioneve në veri të...

Tensionet në Kosovë, Peleshi nga Korça: Vetëm dialogu mund të zgjidhë situatën

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, nga Korça ka komentuar situatën e tensionuar në Kosovë. Peleshi është shprehur se mes Serbisë dhe Kosovës...

Biseda Vuçiç-Lajçak zgjati 5 orë, çfarë u diskutua

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka takuar të premten të dërguarin special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Takimi, sipas Blic, përfundoi pas...

Bislimi sot nis vizitën dyditore në Beograd

Zv. kryeministri i Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi, të enjten do të marrë pjesë në një tryezë...

‘Bisedë serioze për dialogun me Prishtinën’, Vuçiç jep detaje nga takimi me Lajçak

Presidenti i Serbisë,  Aleksandër Vuçiç ka dhënë detaje në lidhje me takimin që pati në Beograd me të dërguarin special të...

Shqiptarët e Luginës së Preshevës: Të përfshihemi në dialogun Kosovë-Serbi

Shqiptarët e Luginës së Preshevës kërkojnë që çështja e tyre të përfshihet në dialogun Kosovë-Serbi. Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën...