dialogu kosove serbi

Christopher Hill: Dialogu në Bruksel Prishtinë-Beograd nuk parashikon reciprocitetin

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka deklaruar se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë nuk parashikon reciprocitet. Ai shtoi se BE ka...

Gazetari: Pse opozita në Kosovë nuk ka legjitimitet të kundërshtojë asociacionin

Gazetari Kosovë Gjoci në një lidhje direkte për Euronews Albania tha se opozita e Kosovës, LDK dhe PDK pavarësisht se tani...

Çfarë ndodhi në Ohër? Gazetari: Kurti refuzoi modelin e Vuçiç për Asociacionin

Xhevahir Qardaku, ka treguar se në takimin e mbajtur në Ohër për të arritur marrëveshjen Kosovë Serbi, presidenti Vuçiç ka sjellë...

“Marrëveshja Kurti-Vuçiç pa firmë!”-Analisti: BE nuk i bën dot presion Serbisë

“Bashkimi Europian ka vetëm rol monitorues, nuk ka fuqi imponuese ndaj Serbisë”, kështu tha analisti Agron Qamili. I ftuar në emisonin “Review”...

“Kosova përpiqet të rregullojë gabimin me Asocacionin!” Shameti: S’ka marrëveshje

Gazetari Sokol Shameti tha se nuk mund të themi se kemi një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, pasi askush nuk ka...

“Marrëveshja e Ohrit pa garanci!” Analisti: Serbia s’është e detyruar ta zbatojë

Analisti Agron Maliqi e ka cilësuar marrëveshjen e Ohrit si një marrëveshje pa garanci. I ftuar në një lidhje direkte në emisionin...

“Ohri, marrëveshje pa marrëveshje”, Sali Berisha: Vuçiç nuk ka për të firmosur kurrë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në faqen zyrtare të Partisë Demokratike për dialogun Kosovë-Serbi. Ohri, një marrëveshje pa marrëveshje, kështu e...

“Kurti nuk kishte mundësi të refuzonte!” Analisti: Ai është rritur me Asociacionin

Analisti Dorajet Imeri tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk ka pasur më mundësi të refuzonte marrëveshjen Kosovë-Serbi. Edhe pse...

Takimi i Ohrit, gazetari zbulon pritshmëritë e dialogut Prishtinë-Beograd

Gazetari Muhamet Hajrullahu ka zbuluar për Euronews Albania se çfarë pritet të ndodh në takimin e së shtunës në Ohër për...

Ku ka mbetur dialogu? Eksperti: Presioni amerikan ndaj Serbisë po jep rezultate

Eksperti i sigurimit Bedri Elezi u shpreh se "presioni" i Amerikës, për dialogun mes Serbisë dhe Kosovës ka filluar të japë...

“Plani franko-gjerman më i miri”, Rama: Shqipëria në krah të Kosovës

Kreu i qeverisë së Shqipërisë nga Podgorica është shprehur se Shqipëria është në krah të Kosovës ndërsa në Bruksel mbahet sot...

Një ditë para takimit me Vuçiç, Kurti merr letër nga Macron, Scholz dhe Meloni

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar një letër të përbashkët nga presidenti i Francës Emmanuel Macron, kancelari i Gjermanisë Olaf...

Ministrja serbe: Askush nuk ia vendos Serbisë kusht Kosovën apo BE-në

Ministrja e Serbisë për Integrime Evropiane, Tanja Mishçeviç tha në Beograd se askush nuk po e detyron Serbinë të zgjedhë mes...

Tanja Fajon pas bisedës me Daçiç: Respektimi i Marrëveshjes së Brukselit është kyç

Zëvendëskryeministrja e Sllovenisë dhe ministrja e Punëve të Jashtme,  tha sot pas takimit me shefin e diplomacisë serbe, Ivica Daçiç, se...

Lajçak zbardh takimin me Kurtin: Diskutime për veriun e Kosovës dhe energjinë

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Prishtinë-Beograd, Miroslav Lajçak shprehet se në takimin e sotëm me kryeministrin e Kosovës,...

Borrell konfirmon se Kosova dhe Serbia kanë pranuar një plan të ri për dialogun

Përfaqësues i Lartë i Bashkimit për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Joseph Borrell, ka konfirmuar se Kosova dhe Serbia...