dialogu kosove serbi

Tanja Fajon pas bisedës me Daçiç: Respektimi i Marrëveshjes së Brukselit është kyç

Zëvendëskryeministrja e Sllovenisë dhe ministrja e Punëve të Jashtme,  tha sot pas takimit me shefin e diplomacisë serbe, Ivica Daçiç, se...

Lajçak zbardh takimin me Kurtin: Diskutime për veriun e Kosovës dhe energjinë

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Prishtinë-Beograd, Miroslav Lajçak shprehet se në takimin e sotëm me kryeministrin e Kosovës,...

Borrell konfirmon se Kosova dhe Serbia kanë pranuar një plan të ri për dialogun

Përfaqësues i Lartë i Bashkimit për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Joseph Borrell, ka konfirmuar se Kosova dhe Serbia...

Scholz: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi të përshpejtohet

Dialogu Kosovë-Serbi është shumë i nevojshëm për të pasur stabilitet në Ballkanin Perëndimor, mes qytetarëve por edhe drejt udhës në BE. Kështu...

Berbock: Pa njohje reciproke mes Kosovës dhe Serbisë, s’ka anëtarësim në BE

Ministrja e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Analena Berbock ka deklaruar se njohja reciproke e Serbisë dhe Kosovës është e nevojshme...

Zbardhet biseda në telefon mes Vuçiç dhe Blinken, 3 temat kryesore

Presidenti i Republikës së Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka biseduar në telefon me Sekretarin e Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

Rama: “Ballkani i Hapur” do të ndihmojë në dialogun Kosovë-Serbi

Kryeministri Edi Rama foli në Asamblenë e OKB-së për Ballkanin e Hapur, ku tha se kjo nismë do të forcojë bashkëpunimin...

Escobar dhe Lajçak vizitojnë Kosovën e Serbinë

I dërguari i posaçëm për dialogun, Mirosllav Lajçak dhe i dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, do...

Kosova dhe Serbia pa vullnet për marrëveshjen finale

Prej disa muajsh, dialogu Kosovë Serbi duket se është në ngërç, pasi palët nuk po vendosin të nisin bisedimet, dhe as...