dialogu

Nesër dialogu me Vuçiç, Kurti: Masat e BE e kanë dëmtuar procesin

Albin Kurti shpreson që rikthimi në tryezën e dialogut pas disa muajsh tensione me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç të prodhojë...

Dialogu dhe takimi Kurti-Vuçiç, Gazetari: BE mban anë! Pse nuk sanksionohet Serbia?

Gazetari Muhamet Hajrullahu, komentoi në lidhje të drejtpërdrejtë për Euroneës Albania zhvillimet më të fundit në Kosovë. Gazetari u ndal dhe te...

Kurti nga Estonia: Rrezikohemi nga aleatët e Rusisë, po minojnë dialogun

“Aleatët e Rusisë” po minojnë procesin e dialogut Kosovë-Serbi. Kjo ka qënë akuza e drejtëpërdrejtë që kryeministri Albin Kurti bëri nga...

“Të gjendet dialogu”, Rutte flet nga Prishtina: Të drejtat e njeriut të rëndësishme

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte ne konferencën e përbashkët me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe atë të Luksemburgut bëri thirrje...

KFOR: Dialogu, mënyra e vetme për të ulur tensionet në veri të Kosovës

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, tha se dialogu që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian është e vetmja mënyrë për të...

“Kurti po dialogon me Perëndimin”, Basha: Ja çfarë pritet të ndodhë

Deputeti i Vetëvendosjes, Dimal Basha tha në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po dialogon me...

SHBA për Asociacionin: Palët të përmbushin zotimet e dialogut

SHBA-ja pret që Kosova dhe Serbia të përmbushin të gjitha pikat e marrëveshjes që është rënë dakord në negociatat e mëparshme,...

Meta përgëzon Kurtin: I përgatitur dhe konstruktiv në bisedimet me Vuçiçin

Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka reaguar në lidhje me bisedimet e mbajtura në Bruksel mes kryeministrit të Kosovës...

Franca dhe Gjermania: Dialogu Kosovë-Serbi, thelbësor në rrugën drejt BE-së

Krerët e Francës dhe Gjermanisë kanë thënë se dialogu midis Kosovës dhe Serbisë, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, është thelbësor në...

Këshilli i Evropës: Prishtina dhe Beogradi të zbatojnë pa kushte marrëveshjet

Këshilli i Evropës, i mbledhur gjatë samitit të BE-së më datë 9 shkurt, ka publikuar raportin me konkluzionet e çështjeve të...

Fajon: Dialogu mes Beogradit dhe Prishtinës duhet të fillojë sa më shpejt

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme e Sllovenisë, Tanja Fajon ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të fillojnë negociatat për...

Kurti: Takimet në Bruksel të mbaheshin çdo muaj, BE-SHBA t’i bëjnë trysni Beogradit

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, është shprehur se takimet në Bruksel duhet të mbaheshin çdo muaj ndërsa ka folur për dialogun...

Lajçak takon Escobar-in, diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

I dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë- Serbi, Miroslav Lajçak zhvilloi një takim me të dërguarin e SHBA-së për...

Kurti: Nuk ka alternativë ndaj dialogut dhe institucioneve

Kryeministri Albin Kurti ka njoftuar se mbrëmë ka biseduar në telefon me përfaqësuesin e lartë të BE-së, Joseph Borrell, të cilin...

Von Cramon: Propozimi franko-gjerman për dialogun, kompromis i pranueshëm për palët

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, thotë se propozimi franko-gjerman për dialogun Kosovë-Serbi është një kompromis i pranueshëm...

Aktivistja Biserko: Niveli i dialogut Kosovë-Serbi, i ulët

Aktivistja shumë vjeçare për të drejtat e njeriut në Serbi, Sonja Biserko, në një intervistë për Euronews Albania, foli për marrëdhëniet...