diplomaci

Bilanci i diplomacisë së Kosovës, Gërvalla: NATO mbetet prioritet

Vetëm pak ditë pasi ka mbushur 2 vjet në krye të ministrisë së Jashtme, Donika Gërvalla u ftua në raportim para...

Lufta mund të ndalet vetëm përmes diplomacisë, thotë Zelenski

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se lufta në Ukrainë mund të zgjidhet vetëm përmes diplomacisë. Në një deklaratë të tij për televizionin...

Christopher Hill konfirmohet ambasador i SHBA-ve në Serbi

Diplomati amerikan, Christopher Hill, u konfirmua ambasador i ri i Shteteve të Bashkuara në Serbi. Ai do ta zëvendësojë Anthony Godfreyn, i...

Serbia nën presion mes Perëndimit dhe Lindjes

Kriza në Ukrainë po trondit botën dhe po e vë Serbinë në një situatë delikate. Presioni i BE-së për të mbështetur...

Shqipëria, një zë me aleatët kundër Putinit

Bashkimi Evropian, Britania e Madhe dhe SHBA pritet që gjatë ditës së sotme të bëjnë me dije se cilat janë sanksionet...

Macron dhe Putin bien dakord të ‘intensifikojnë’ diplomacinë

Emmanuel Macron dhe Vladimir Putin kanë rënë dakord të "intensifikojnë" përpjekjet diplomatike për të zgjidhur krizën në Ukrainë, thanë Franca dhe...

Pse dështoi Kosova në tërheqjen e bizneseve të huaja

Për komunitetin e biznesit, Kosova ka dështuar në diplomacinë ekonomike. Asnjë atashe ekonomik nuk është emëruar në përfaqësitë diplomatike, duke humbur mundësinë...

Unitetit perëndimor kundër Rusisë tërhoqi Putinin, thotë diplomati

Diplomati Lisien Bashkurti tha se presidenti i Rusisë Vladimir Putin u ndesh me një reaksion shumë të madh nga Perëndimi. “Elementi pozitiv...

Josep Borrell: BE nuk do të mbyllë misionet diplomatike në Kiev

Bashkimi Evropian nuk do e tërheqw praninë e tij diplomatike nga Ukraina, tha të shtunën shefi i politikës së jashtme, Josep...

Hungaria refuzon NATO-n: Ukraina të zgjidhet me dialog

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijarto deklaroi se nuk do të pranojnë më trupa shtesë nga NATO. Sipas tij çështja e...

100 vite marrëdhënie diplomatike Shqipëri-SHBA

Shqipëria dhe SHBA do të festojnë gjatë 2022, 100-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike. Ambasada amerikane në Tiranë ka dizajnuar një logo që do...