donald trump

Musk rikthen Trump në Twitter

Pronari i ri i Twitter, Elon Musk ka deklaruar se profili i Donald Trump në rrjetin social është riaktivizuar, pas një...

Ish-kryeprokurori i Gjykatës Speciale emërohet prokuror për hetimet ndaj Trump-it

Ish-kryeprokurori i Gjyaktës Spciale në Hagë për krime lufte, Jack Smith do të mbikëqyrë hetimet penale për mbajtjen e dokumenteve të...

Robert Papa: Trump s’duhet ta shpallte kandidaturën pa përfunduar numërimi i votave

Gazetari Robert Papa thotë se ish-presidenti amerikan, Donald Trump nuk duhej të kishte shpallur dje kandidaturën e tij për t'u rikthyer...

SHBA e përçarë, kontrolli i institucioneve ende i paqartë pas zgjedhjeve

Kontrolli i Kongresit amerikan është ende i paqartë. Ndërkohë, cilado parti që do fitojë dy nga tre shtetet e mbetura, Arizona,...

Zgjedhjet e mesmandatit në SHBA, republikanët nuk arrijnë pritshmëritë

Ata mund t’i fitojnë ende të dyja dhomat e Kongresit, por rezultatet e pjesshme në zgjedhjet amerikane të mesmandatit janë zhgënjyese...

Biden rrezikon humbjen në zgjedhjet për kontrollin e Kongresit

Kjo e martë është një  ditë vendimtare në politikën amerikane - votuesit hedhin votën e tyre - nëse në zgjedhjet afatmesme,...

‘Mund të rikthehem së shpejti’, Donald Trump: Në 2020-n më vodhën votat

Donald Trump ka bërë një nga aludimet më të forta deri tani, se mund të garojë sërish për Shtëpinë e Bardhë. Ish-presidenti...

‘Trump kërcënon demokracinë’, Biden: Po nxit urrejtjen në prag të zgjedhjeve

Presidenti amerikan Joe Biden ka akuzuar paraardhësin Donald Trump dhe mbështetësit e tij se po minojnë demokracinë në prag të zgjedhjeve...

Nis gjyqi ndaj Trump për mashtrim, kompania e tij akuzohet për fshehje të taksave

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka nisur sot procesi gjyqësor kundër kompanisë së ish-presidentit Donald Trump, “Organizata Trump”. Prokurorët thonë se...

Dënohet Steve Bannon, po Donald Trump? Ish-presidenti thirret për të dëshmuar

Steve Bannon, krahu i djathtë i ish-presidentit Donald Trump është dënuar me 4 muaj burg pasi refuzoi të bashkëpunojë me komitetin...

Trumpit i kërkohet të dëshmojë për trazirat në Kongres

Komiteti Hetues i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, ka votuar të enjten që të ftojë për të dëshmuar ish-presidentin...

Noka: Si nisëm të dyshojmë për Bashën pas fotos 26 mijë dollarëshe me Trump

Deputeti i PD-së Flamur Noka, teksa ka folur për financimet ruse, tregoi dhe se si nisën të dyshonin për Lulzim Bashën...

Të dhëna për një shtet që ka aftësi bërthamore, çfarë zbuloi FBI në banesën e Trump

FBI ka gjetur një dokument që përshkruan aftësitë bërthamore të një qeverie të huaj (shteti të huaj) ndërsa po kontrollonte rezidencën...

Biden është armik i SHBA-ve, thotë Trump

Donald Trump e ka quajtur presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, armik të shtetit, në tubimin e parë...

Demokracia amerikane në rrezik, Biden: Trumpizmi kërcënon themelet e vendit

"Ideologjia ekstreme" e Donald Trump dhe adhuruesve të tij "kërcënon themelin e republikës sonë". Ishte ky alarmi i Presidentit Joe Biden gjatë...

Dënohet financiari i Trump, shpallet fajtor për mashtrim dhe evazion fiskal

Shefi i financave të kompanisë së ish-presidentit Donald Trump është shpallur fajtor për mashtrim dhe evazion fiskal nga një gjykatë e...