Donbas

Kremlini: Putin do të vizitojë rajonin e Donbasit në kohën e duhur

Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë rajonin e Donbasit "në kohën e duhur", tha të shtunën një zëdhënës i Kremlinit,...

Pse referendumi i sotëm rrezikon ‘fillimin e fundit të luftës’ në Ukrainë?

A do të munden Ukraina dhe Perëndimi ta vazhdojnë këtë luftë pas rezultateve të sotshme të referendumit rus? Me referendumin që po...

Dodik kritikon Perëndimin: Rusia u detyrua të mbronte njerëzit në Donbas

Anëtari serb i presidencës së Bosnje Hercegovinës dhe lideri i Aleancës së Social-Demokratëve të Pavarur, Milorad Dodik deklaroi se Perëndimi është...

Pas pushtimit të Lisiçanskut, trupat ruse përqëndrohen tek provinca e Donjeckut

Forcat ruse po përpiqen të depërtojnë më thellë në lindje të Ukrainës dhe të marrin tërë rajonin e Donjeckut, pas marrjes...

Beteja në Severodonetsk do vendosë fatin e rajonit të Donbasit, thotë Zelenski

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se në qytetin e Severodonetsk po zhvillohet një betejë e ashpër kundër forcave ruse. Sipas tij,...

Avancojnë rusët në Donbas, Zelensky: Do rezistojmë

Rusia pretendon se ka pushtuar lagjet e banimit të qytetit kyç lindor të Severodonetsk dhe se ka marrë kontrollin e 97%...

Vritet një gjeneral rus në Donbas

Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë në Ukrainën lindore konfirmoi vdekjen e një gjenerali rus në atë rajon, të martën. Në një mesazh të...

Rajoni i Donbasit do jetë sërish i Ukrainës, thotë Zelenski

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski ka deklaruar se rajoni i Donbasit do të jetë sërish i Ukrainës, edhe pse forcat ruse kanë...

Rusia bombardon 40 qytete të rajonit lindor të Ukrainës

Lisiçansk, në rajonin e Luhanskut, është një nga 40 qytetet e Donbasit që sipas qeverisë ukrainase është bombarduar nga forcat ruse. Policia...

Zelenski: Situata në Donbas e vështirë, rusët duan të shkatërrojnë gjithçka

Presdenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski e ka konsideruar si jashtëzakonisht të vështirë, situatën aktuale në rajonin lindor të Donbasit. Zelenski tha gjatë...

Forcat ruse po kryejnë masakër në Donbas, sipas Zelenskit

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se forcat ruse po kryejnë një masakër në rajonin lindor të Donbasit. “Askush nuk e shkatërroi...

Donbasi i shkatërruar, Zelenski: Moska synon aneksimin e zonave të pushtuara

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka folur për situatën në Donbas, zona që përfshin rajonet e Luhanskut dhe Donetskut, ku gjithçka është...

Moska vijon bombardimet, Perëndimi pretendon se ushtria ruse është dobësuar

Forcat ruse vijojnë bombardimet në lindje të Ukrainës, të përqendruara në rajonin e Donbasit. Por, sipas inteligjencës ushtarake britanike, Moska me gjasa ka humbur 1/3...

Pushtimi i Ukrainës nuk po shkon sipas planit rus, thotë NATO-ja

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se lufta e Rusisë në Ukrainë nuk po sipas sipas planit rus dhe...

Avancimi në Lindje të Ukrainës, qytetarët do vendosin për bashkimin me Rusinë

Një komandant ushtarak ukrainas thotë se suksesi i një kundërofensive është realizuar nga trupat e tij rreth qytetit të Kharkiv dhe tanimë...

Zelenski: Rusia po përpiqet të shkatërrojë jetën e njerëzve në Donbas

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski tha se Rusia po bën gjithçka që mundet për të shkatërruar jetën e çdo personi në...