Donbas

Putin: Rusia do të arrijë objektivat në Donbas

Presidenti rus Vladimir Putin ka pohuar se Rusia do të arrijë objektivat e saj ushtarake në rajonin e Donbasit në Ukrainën...

Ultimatum ushtarëve ukrainas, shtohen sulmet në lindje të vendit

Kremina është qyteti i parë i cili bie, pas nisjes së ofensivës ruse në Donbas. Trupat ruse kanë intensifikuar sulmet në lindje...

Banorët e Kievit janë optimistë se do ta fitojnë luftën

Banorët e Kievit shprehen besimplotë tek fitorja e ushtrisë ukrainase në betejën për kontrollin e rajonit të Donbasit, në lindje të...

Zelenski: Trupat ruse kanë filluar betejën për Donbasin

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski tha se trupat ruse tashmë kanë filluar betejën për të marrë rajonin e Donbasit. Sipas BBC, deklarata...

Qëllimet tona në Ukrainë janë fisnike, thotë Putin

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se pushtimi i tij në Ukrainë do të arrijë ato që ai i quajti ‘qëllime...

Rigrupohen trupat ruse, ushtria ukrainase: Kanë në fokus Donbasin e Mariupolin

Ministri i Brendshëm i Ukrainës, Denys Monastyrsky vizitoi qytetin Borodjanka ditën e shtunë. Ai vëzhgoi nga afër dëmet e shkaktuara nga...

Sulm me raketa në stacionin e trenit, Ukraina akuzon Rusinë

Disa dhjetëra civilë të vrarë dhe rreth 100 të plagosur. Ukraina akuzon Rusinë se ka bombarduar qëllimisht mëngjesin e së premtes...

Forcat ruse drejt Donbasit, Moska kërkon urë tokësore për në Krime

Moska shprehet se tanimë do të fokusohet në atë çfarë e cilëson çlirim të rajonit lindor të Donbasit. Në ditët në...

Pse Rusia po përpiqet të rrethojë Ukrainën lindore

Rusia ka ndryshuar strategjinë e saj të luftës në Ukrainë për t'u fokusuar në marrjen e kontrollit të Donbasit dhe rajoneve...

Trupat ruse nuk po tërhiqen, po ripozicionohen, thotë Stoltenberg 

Trupat ruse nuk po tërhiqen, por po ripozicionohen përpos deklaratave të dhëna së fundmi mbi reduktimin e operacioneve ushtarake përreth Kievit...