Donetsk

Rinis shkolla në Donetsk, rajoni i pushtuar i Ukrainës, mësim me tekste ruse

Shkollat dhe mësuesit në Donjeckun e kontrolluar nga rusët po përgatiten për nisjen e sezonit të ri shkollor, duke u bazuar...

Zelenski urdhëron civilët që të evakuohen nga rajoni i Donetsk

Presidenti i Ukrainës, Volodimr Zelenski ka urdhëruar evakuimin e civilëve që ende jetojnë rajonin lindor të Donetsk, në zonat e pakta...

Ashpërsohen luftimet, forcat ruse bombardojnë në Ukrainën Lindore

Re të mëdha tymi në horizont treguan ashpërsimin e luftimeve në Donjeck, në lindje të Ukrainës. Shkëmbimi i zjarrit mes artilerive...

Guvernatori i rajonit të Donetsk thirrje banorëve të largohen, shkak luftimet

Guvernatori i rajonit të Donetsk i bën thirrje banorëve të largohen, pasi sulmet ruse po intestifikohen, të cilat dita ditës avancojnë. Dy...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas...

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga...

Ukraina shpall gjendje të jashtëzakonshme

Ukraina ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në të gjithë territorin e saj, përveç rajoneve Donetsk dhe Luhansk, ku gjendja emergjente është...

Shqipëria, një zë me aleatët kundër Putinit

Bashkimi Evropian, Britania e Madhe dhe SHBA pritet që gjatë ditës së sotme të bëjnë me dije se cilat janë sanksionet...

Putini dërgon më shumë trupa në rajonet separatiste

President rus Putin po shton tensionet me Rusinë, pasi firmosi zyrtarisht dhe njohu pavarësinë e dy rajoneve separatiste Donetsk dhe Luhansk...

Alarmi nga separatistët, qindra banorë largohen drejt Rusisë Jugore

Qindra banorë të Donetsk, qytet i Ukrainës Lindore i kontrolluar nga rebelët pro rusë vazhdojnë të ikin drejt Rusisë Jugore. Largimi vjen...