dosje

Presidenti Begaj dekreton ligjin për hapjen e dosjeve të ish-Sigurimit

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj ka dekretuar ligjin për disa ndryshime dhe shtesa në lidhje me të drejtën e informimit për...

Kisha Katolike në Itali, 613 dosje për abuzim të miturish në dy dekada

Kisha Katolike në Itali publikoi të enjten raportin e parë për abuzimin seksual ndaj të miturve dhe personave në nevojë, por...

Ylli Manjani: Nuk do populli të hapen dosjet se po të donte do ishin hapur me kohë

Dyshimi im i arsyeshëm është që nuk do populli. Ishte kjo deklarata e juristit Ylli Manjani për “Barometri” në Euronews Albania...

Arben Ristani: Ata që bënë komunizmin nuk mund të bëjnë dhe demokracinë

Anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike, Arben Ristani tha për “Barometri” në Euronews Albania se s’mund të bëjnë demokraci të njëjtët...

Godole: E keqja e komunizmit i vishet qëllimisht kohës dhe jo individit

Jonila Godole, drejtore e Institutit për Demokraci, Media dhe Kulturë u shpreh në “Barometri” për Euronews Albania se është e qëllimshme...

Balluku: Gjyshin tim e gjykon historia, sporti më i ndyrë kur përmendin familjarë

Zv. kryeministrja Belinda Balluku tha në një intervistë për Euronews Albania se përmendja e familjarëve është një nga sportet më të...

Shpëtim Nazarko: Emri i ish-ministrit të Berishës me dosje

Analisti Shpëtim Nazarko ka fajësuar klasën politike dhe kryetarët e tre partive kryesore në vend, Edi Ramë, Sali Berishë dhe Ilir...

Vëllai i Vilson Blloshmit tregon momentin e hapjes së dosjes

Ish-i përndjekuri politik, Bedri Blloshmi ka treguar në lidhje me hapjen e dosjes së vëllait të tij, Vilsonit, i cili ka...

Dosja e Ahmet Zogut në komunizëm, studiuesi zbërthen detajet

Studiuesi Erald Kapri thotë se ligji i dosjeve i miratuar në Kuvend nuk ka të bëjë me hapje të dosjeve pasi...

“32 vite dhe flasim për dosjet”, Qafoku: Dokumentet duheshin publikuar që në ’90

Gazetari Roland Qafoku është i mendimit se pas 32 viteve nuk duhet folur ende për dosjet. Në një intervistë për Euronews Albania...

“Ky ligj nuk i hap dosjet”, Shehu: Lë dokumentet në dorë të anëtarëve të Autoritetit

Deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu tregoi në një intervistë për Euronews Albania arsyen se përse grupi i PD-së ku ai...

Berisha shantazoi politikanë me dosje për të bërë koalicion, thotë Kreshnik Spahiu

Juristi Kreshnik Spahiu deklaroi se kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha nuk i ka hapur në mënyrë të qëllimshme dosjet në...

Bamir Topi: Njoh njerëz që kanë qenë bashkëpunëtorë të Sigurimit, por nuk flas dot

Ish-Presidenti i Republikës, Bamir Topi deklaroi se njeh shumë persona, si publikë ashtu edhe në jetën e tij private, të cilët...

Hapja e dosjeve, Rama nga Kuvendi: Pse nuk është këtu Berisha dhe Meta?

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalën e tij në foltoren e Kuvendit, në lidhje me projekligjin për hapjen e dosjeve. Rama ka...

Ligji për dosjet, gazetari Papa: Të përfshihen edhe xhelatët, hetuesit e prokurorët

Gazetari Robert Papa thotë se në ligjin e ri për dosjet, duhet të përfshihen edhe xhelatët, hetuesit, prokurorët dhe kryetarët e...

Shtyhet për në 10 tetor seanca e radhës për dosjen ‘Babale’

Shtyhet seanca e cila ishte planifikuar për t'u zhvilluar këtë të mëkurë, në lidhje me dosjen 'Babale', ku i pandehur është...