Draghi

Kriza politike në Itali, zgjedhjet e parakohshme në vjeshtë

Pas dorëheqjes së kryeministrit Mario Draghi shtohet pasiguria politike në Itali. Presidenti Mattarella shpërndau parlamentin ditën e djeshme, duke i hapur rrugë zgjedhjeve...

Italia drejt zgjedhjeve të parakohshme, Draghi jep dorëheqjen

Kryeministri italian Mario Draghi dha dorëheqjen të enjten pasi aleatët kryesorë të koalicionit bojkotuan një votëbesimi, duke sinjalizuar gjasat për zgjedhje...

Draghi viziton Algjerinë për bisedime për gazin ndërsa kriza në Itali vazhdon

Me fatin e qeverisë së tij në harresë, kryeministri italian Mario Draghi po viziton Algjerin të hënën për të finalizuar marrëveshjet...

Italia në krizë politike, më 20 korrik votohet mocioni i besimit

Qeveria e Mario Draghi do të vijojë përkohësisht punën e saj. Pasi dha dorëheqjen e cila iu refuzua nga presidenti Mattarella ,...

Presidenti Mattarella refuzon dorëheqjen e kryeministrit Draghi

Presidenti italian, Sergio Mattarella ka refuzuar të pranojë dorëheqjen e kryeministrit Mario Draghi, sipas zyrës së presidentit. Mattarella e ka udhëzuar Draghi...

Macron, Scholz dhe Draghi pro statusit të kandidatit për Ukrainën në BE

Presidenti francez Emmanuel Macron deklaroi se liderët europianë që po vizitojnë Kievin mbështesin marrjen e menjëhershme të statusit të vendit kandidat...

Mario Draghi: BE të mos ketë frikë nga anëtarësimi i vendeve pro-evropiane

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi ka shprehur mbështetjen për hapjen e menjëhershme të negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

BE planifikon shkëputjen nga gazi rus, Italia në pararojë

Për BE-në ka ardhur koha t’i japë fund varësisë nga gazi rus. Teksa lufta në Ukrainë vazhdon, blloku po përballet me...

Draghi: Sanksionet e mundshme të BE-së ndaj Rusisë të mos godasin energjinë

Sanksionet që mund të vendosen ndaj Rusisë nga Bashkimi Evropian nuk duhet të përfshijë importet e energjisë. Kështu u shpreh kryeministri...

Partitë në Itali të përçara për emrin e presidentit të ri

Parlamenti i Italisë votoi për të gjashtën ditë radhazi për të zgjedhur presidentin e ri, por partitë nuk arritën të dalin...

Dështon votimi për presidentin në Itali

Ka dështuar votimi i katërt i mbajtur të enjten në Parlamentin italian për të zgjedhur presidentin e ri të vendit. Asnjë nga...