drithera

Ç’duhet të dimë rreth marrëveshjes për transportin e grurit ukrainas?

Një marrëveshje për të lejuar transportin e sigurt të grurit ukrainas nga portet e bllokuara të vendit do të nënshkruhet të...

Bllokimi i porteve ukrainase, vështirësi për të eksportuar drithëra

Bllokada detare ruse në portet ukrainase të Detit të Zi ka çuar në kaos logjistik në Ukrainën perëndimore: rreth 2 dy...

Lufta thellon krizën e urisë, bombardimet ruse rrafshojnë fushat me drithëra

Fushat me grurë po zhduken nga horizonti në një botë që ndodhet në mes të një krize ushqimi. Është koha e...

Lavrov: Synimi i Rusisë, çlirimi i Ukrainës nga regjimi neo-nazist

Ministri i Jashtë rus, Sergei Lavrov thotë se synimi i Rusisë është të çlirojë Ukrainën nga regjimi neo-nazist. Në një deklaratë për...

Bllokimi i ngarkesave të drithërave, Draghi telefonon Putin

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi deklaroi se vendi i tij po synon të lirojë eksportet e drithërave të bllokuara në portet...

Britania e Madhe ultimatum Rusisë për zhbllokimin e ngarkesave të drithërave

Për herë të parë që nga fillimi i luftës, presidenti rus ka vizituar ushtarët e plagosur në Ukrainë. I shoqëruar nga...

12 miliardë $ kundër urisë, OKB kërkon zhbllokim të eksporteve ukrainase

Me një paketë prej 12 miliardë dollarësh nga Banka Botërore dhe një thirrje e OKB-së për të zhbllokuar eksportet ukrainase të...

Myzeqeja djerrë, fermerët nxjerrin në shitje qindra-mijëra ha tokë

Emigracioni ka sjellë dukurinë e braktisjes, shitjes ose dhënies me qira të tokës bujqësore në Myzeqe. Këtë e tregojnë ngastra toke të ngelura...

Do i drejtohemi Francës e Kanadasë për drithërat, thotë Alban Zusi

Meqenëse Serbia nga ku Shqipëria furnizohej me drithëra ka bllokuar eksportet, atëherë do t’i marrim drithërat nga burime alternative, por do...

Ukraina ndalon eksportin e drithërave

Qeveria ukrainase do të ndalojë eksportet e mallrave kryesore bujqësore, duke përfshirë grurin, misrin, thekrën, elbin, kripën dhe mishin, sipas një...

Serbia ndalon eksportin e drithërave

Serbia do të ndalojë eksportin e miellit, grurit, misrit dhe vajit të gatimit nga dita e nesërme. Duke folur për situatën me...