drone

Alarmet dëgjohen në gjithë Ukrainën, Kievi sulmohet me dronë nga rusët

Alarmet për sulme ajrore u dëgjuan në të gjithë Ukrainën në orët e para të së premtes, pasuar nga raportime për...

Gazetari: Kandidati i Berishës, 50 dronë për të monitoruar manipulimin e zgjedhjeve

Gazetari Lavdrim Lita tha në një intervistë për Euronews Albania se në Durrës ka blerje masive votash në periferi. Lita u shpreh...

Ushtria e Kosovës pajiset me dronë Bayraktar

Ushtria e Kosovës është pajisur me dronët Bayraktar, për të cilët muaj më parë Ministria e Mbrojtjes kishte nënshkruar kontratë me...

Ukraina: Rusia sulmoi Odesën me dronë iranianë

Rusia lëshoi në rajonin jugperëndimor të Odesës disa dronë të prodhuar nga Irani, duke shkaktuar dëme në infrastrukturën civile, por jo...

Dronët rusë godasin një qendër strehimi në Ukrainë, 5 viktima

Të paktën pesë persona u vranë nga një sulm rus në qytetin e Kostiantinivka në rajonin lindor të Donjeckut më 24...

“Luizi kryeministër”-Spahiu për dronin në protestë: Mungesë lideri brenda opozitës

Në protestën e organizuar nga opozita këtë të premte para kryeministrisë, veç pankartave dhe banderolave nuk munguan as dronët. Në banderolën...

Vuçiç: Do të blejmë dronë kamikazë, i kemi në ushtri brenda 5-muajve

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, ka njoftuar këtë martën kontratën e Beogradit për blerjen e dronëve kamikazë. Vuçiçbëri me dije se brenda dy...

Ukraina do të shpenzojë 550 milionë dollarë për dronë në 2023-shin

Ushtria e Ukrainës do të shpenzojë rreth 550 milionë dollarë për blerje dronësh në vitin 2023 dhe 16 marrëveshje furnizimi janë...

Irani kërkon shpjegim nga Ukraina lidhur me deklaratat për dronët

Teherani ka thirrur në bisedë një diplomat ukrainas për të protestuar lidhur me deklaratat “e njëanshme”të këshilltarit presidencial në Kiev, lidhur...

‘Shqipëria, e pakërcënueshme’, Peleshi: Uroj të mos i përdorim dronët Bayraktar

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi deklaroi se Shqipëria nuk kërcënohet nga një konflikt ushtarak, por gjithesi vendi duhet të përgatitet edhe...

Ukraina: Kemi rrëzuar më shumë se 540 dronë të prodhuar nga Irani që nga shtatori

Ushtria ukrainase tha të mërkurën se ka rrëzuar më shumë se 540 drone Shahed që nga shtatori i vitit të kaluar...

Rusia kryen sulme me dronë në Ukrainë

Rusia nisi sulme të reja me dronë dhe raketa ndaj kryeqytetit ukrainas. Kiev, por edhe qyteteve të tjera. Sirenat u dëgjuan për...

Koreja e Veriut dërgon pesë dronë në Kore të Jugut

Zyrtarë ushtarakë të Koresë së Jugut kanë thënë se Koreja e Veriut i ka dërguar pesë dronë përtej kufirit mes dy...

Ukraina: Të shkatërrohen fabrikat iraniane që prodhojnë dronë dhe raketa

Mykhailo Podolyak, këshilltar i lartë i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje për shkatërrimin e fabrikave iraniane që prodhojnë dronë...

Pse na duhen dronë nga Turqia, flet eksperti i sigurisë

Eksperti i sigurisë Ergys Muzhaqi thotë se Shqipëria ka marrë tre dronë modestë ‘Bayraktar’ nga Turqi, jo më të mëdhenjtë apo...

Shqipëria blen dronë ‘Bayraktar’ nga Turqia

Shqipëria ka firmosur marrëveshjen për blerjen e flotës së dronëve Bayraktar nga Turqia. Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Edi Rama...