ekonomi

“Ekonomia jonë, ndër më rezistentet në rajon”, Rama: Do e ulim borxhin me 60%

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të premte në Asamblenë e zgjeruar të Partisë Socialiste. Ai e nisi fjalën e tij me...

Rriten çmimet në Shqipëri, inflacioni në drejtim të kundërt me Bashkimin Europian

Çmimet në Shqipëri u rriten 4.7% në muajin tetor, ndryshe nga Bashkimi Europian, i cili preku inflacionin në nivelin 3.6%. Pas vitit...

Ngadalëson ekonomia, Komisioni Evropian ul rritjen e GDP-së

Teksa vitit më sfidues po i vjen fundi, ekonomia evropiane e ka humbur vrullin e saj. Parashikimi për vjeshtën i Komisionit...

“U harrua çdo gjë!”, Soko: Nga pensionet deri te paketat fiskale, askush nuk foli!

Eksperti i ekonomisë, Pano Soko shpjegoi në një intervistë për Euronews Albania çështjet që ka adresuar buxheti i shtetit i cili...

Miratimi i projektbuxhetit 2024, ministri Ervin Mete komunikon vendimet e marra

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Ervin Mete në një deklaratë për mediat këtë të premte, të mbajtur pas mbledhjes së Këshillit...

Ministri Mete zhvillon takim me Misionin e FMN-së

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Ervin Mete, zhvilloi sot takimin hapës me Misionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), në kuadër të...

“Rritje e çmimit të naftës”| Ndikimi i luftës në Izrael në ekonominë globale

Ekspertët ndërkombëtarë thonë se në këtë fazë të konfliktit në Izrael nuk ka rrezik për rritje të menjëhershme të çmimit të...

Sa ndikon lufta në Izrael në ekonominë shqiptare?

Lufta në Izrael pritet të ketë ndikime në ekonominë e shumë vendeve. Ekspertët në Shqipëri parashikojnë rritje të çmimit të karburanteve,...

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë...

Bie niveli i besimit në ekonomi, BSH: Vlerësime jo optimiste për të ardhmen

Treguesi i ndjesisë ekonomike për herë të parë pas tetë muajsh ka pësuar rënie. Sipas statistikave nga Banka Qendrore e Shqipërisë mbi...

“Euro po barazohet me lekun”, gazetarja e ekonomisë: Ja si po ndikon te qytetarët

Gazetarja e ekonomisë, Diamila Leka tha në emisionin “Review” në Euronews Albania se nga rënia e euros nuk po preken vetëm...

“3.4 miliard € jashtë sistemit bankar”, Zekja: Situata u ka dalë jashtë kontrollit

Florjan Zekja përfaqësues i shoqatës së eksportuesve ishte këtë të diel i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania ku foli...

“Eksportuesit në emergjencë kombëtare”, Çoçoli: Qeveria duhet t’i ndihmojë

Eksperti i ekonomisë Fatos Çoçoli ishte këtë të diel i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth...

Rënia drastike e euros/ Pano Soko: Ja dy sektorët që e kanë stimuluar

Eksperti i ekonomisë Pano Soko tha këtë të diel në “Review” në Euronews Albania se dy janë sektorët kryesor të cilët...

Rënia e euro në 102.2/ Gjergj Buxhuku: Shpjegimi i vetëm është paraja informale

Gjergj Buxhuku, kreu i Konfindustrisë ishte këtë të diel i ftuar në emisionin “Review”, në Euronews Albania për të folur rreth...

Rënia e euros, ekspertja: Ja si duhen mbështetur eksportuesit

Ekspertja e ekonomisë, Elivar Golemi tregoi në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se si duhen mbështetur...