ekonomike

Le Maire: Ndërprerja e të gjitha lidhjeve ekonomike me Kinën është “iluzion”

Ministri i Financave të Francës, Bruno Le Maire gjatë fundjavës tha se ndërprerja e të gjitha lidhjeve ekonomike me Kinën është...

Ibrahimaj: Rritja ekonomike në 3-mujorin e parë 2,72 %, kontribut pozitiv ndërtimi

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj tha në një konferencë për mediat të martën se në 3-mujorin e parë të...

Rritja ekonomike 2.7%, PBB udhëhiqet nga tregu i pronave

Rritja ekonomike në tremujorin e parë të vitit 2023 arriti në 2,7%. Shifrat tregon se ky është ritmi më i ulët i...

Ibrahimaj: Rritja ekonomike në 2022 përtej pritshmërive falë këtyre sektorëve

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj tha në një deklaratë për mediat se rritja ekonomike në vitin 2022 ishte përtej...

Nëna e 7 fëmijëve: Ata vuajnë për kohën me prindërit sesa për kushtet ekonomike

Në emisionin “Goodmornings Albanians” në Euronews, ishte e ftuar këtë të premte Ajlin Alfredaj, një nënë nga Tropoja e cila ka...

Rama njofton paketën e ndihmës: Mbështetje ekonomike për 1 milion individë

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar këtë të enjte se qeveria po mbyll paketën e mbështetjes për 1 milionë individë, për të...

Rritja ekonomike 4%, Sejko: Në vitin 2023 çmimet në treg nisin të stabilizohen

Banka e Shqipërisë pret që çmimet në treg të normalizohen gradualisht në vitin 2023 dhe një vit më pas inflacioni të...

Kriza ekonomike tejkalon partitë, edhe socialistët të pakënaqur me masat e qeverisë

Jo vetëm opozita, por edhe votuesit e majtë mendojnë se paketat e ndihmës e dhënë nga qeveria nuk u shërben familjeve...

Kosova mori masa më aktive se Shqipëria për rritjen e çmimeve, thotë eksperti

Masat që ka marrë qeveria e Kosovës për rritjen e çmimeve janë më aktive dhe më të gjera se masat e...

Mësuesit në Kosovë dhe RMV paralajmërojnë grevë

Sindikatat e Arsimit në Kosovë dhe Maqedoni të Veriut kanë paralajmëruar grevë në rast se kërkesat e punonjësve të arsimit për...

Rrëfimi i 87-vjeçarit dibran që përjetoi Luftën e Dytë Botërore

Shuaip Methasani është një 87-vjecar nga Dibra që ka përjetuar Luftën e Dytë Botërore. Gjatë bisedës me gazetaren Elona Gjylmi, Methasani...

Në mars raporti përfundimtar i Komisionit Hetimor për Inceneratorët

Komisioni Hetimor për Inceneratorët mbylli punimet të premtën. Brenda datës 7 mars duhet të hartohet raporti përfundimtar i konkluzioneve, i cili votohet...