eksport

OKB-ja kërkon zgjatjen e marrëveshjes për eksportin e grurit ukrainas

Kombet e Bashkuara kanë kërkuar që e marrëveshja për eksportin e grurit mes Ukrainës dhe Rusisë, e cilia ishte ndërmjetësuar nga...

Ukraina eksportoi tetë milionë tonë drithë

Si pjesë e nismës për eksportin e grurit, Ukraina deri më tani ka eksportuar tetë milionë ton produkte bujqësore përmes porteve...

Tregtia e jashtme rritet në vlerë, 300 milionë euro eksporte në muajin gusht

300 milionë euro ishte vlera e mallrave që Shqipëria eksportoi në gusht. Rritja është 40%, krahasuar me vitin e kaluar. Materialet e...

Çfarë do ndodhë me eksportin e grurit ukrainas pas sulmit rus në Odesa?

Ukraina po përgatitet për të rifilluar eksportet e grurit nga portet e saj të Detit të Zi, pavarësisht sulmi raketor rus...

Maqedonia e Veriut ndalon eksportin e grurit, miellit dhe druve

Këtë të mërkurë, qeveria e Maqedonisë së Veriut ka miratuar një sërë masash të reja për përballimin e krizës ekonomike. Duke filluar...

Drithi i bllokuar në Ukrainë, kërkohen zgjidhje për të lejuar eksportin

Bisedime të vështira po vazhdojnë për të zhbllokuar portin ukrainas të Odesës në Detin e Zi për të lejuar eksportin e...

Ukraina eksporton 5 milionë tonelata grurë në muaj

Autoritetet polake dhe ato ukrainase po bëjnë përpjekje për rritjen e shfrytëzimit të akseve rrugore që lidhin dy vendet. Një delegacion polak...

Rriten kostot e prodhimit, importit dhe ndërtimit

Çmimet e importit dhe prodhimit janë rritur mbi 10% në fillim të këtij viti. Pengesat nga lufta Rusi-Ukrainë dhe kërkesat e larta...

India ndalon eksportin e grurit

India ka ndaluar eksportin e grurit teksa çmimet janë rritur në të gjithë botën për shkak të agresionit rus në Ukrainë. Drejtori...

Ekonomia e Ukrainës humbet 170 milionë dollarë në ditë

Kryeministri i Ukrainës, Denys Shmyhal deklaroi se vendi po humbet 170 milionë dollarë çdo ditë, për shkak të bllokimit të porteve...

Rusia vijon tregtinë me BE-në, 62 mld euro nga eksportet gjatë 2 muajve luftë

Rusia thuajse ka dyfishuar të ardhurat nga shitja e karburanteve fosile në BE gjatë dy muajve të luftës në Ukrainë, duke...

Franca e Gjermania i shesin 270 milionë euro armatime Rusisë

Franca dhe Gjermania i kanë shitur Rusisë pajisje ushtarake me vlerë 270 milionë euro, që me shumë mundësi po përdoren në...

Eksportet rriten me 50%, tregon raporti i INSTAT

Rritja e çmimeve në tregjet e huaja shton të ardhurat për eksportuesit vendas. Mallrat që shesim jashtë arrijnë gjysmë miliard dollarë për...

Kosova ndalon eksportimin e produkteve bazë agroushqimore

Kosova do të ndalojë përkohësisht eksportet e produkteve bazë agorushqimore. Vendimi u mor në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës të mërkurën. Shkaku për...

Kosova ndalon importin e pulave nga Durrësi

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës (AUVK) ka marrë vendim për ndalimin e importit të pulave nga zona e prekur...