erdogan

Erdogan anulon të gjitha takimet dhe daljet publike, shkak gjendja shëndetësore

Angazhimet e planifikuara të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan për të mërkurën dhe të enjten janë anuluar. Këtë të mërkurë, Erdogan kishte...

Erdogan: Nuk presim më asgjë nga BE, na la pas dere për 40 vjet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha më 1 tetor se vendi i tij “nuk pret më asgjë nga Bashkimi Evropian,...

“Paqe” mes Erdogan dhe Mitsotakis, takim “kokë më kokë” larg kamerave në OKB

Presidenti  turk Recep Tayyip Erdoğan dhe kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis u zotuan të ruajnë atmosferën pozitive në marrëdhëniet dypalëshe. Dy liderët...

Erdogan i kërkon Musk të ndërtojë një fabrikë Tesla në Turqi 

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka kërkuar nga CEO i Tesla, Elon Musk, të ndërtojë një fabrikë në Turqi, njoftoi sot...

Erdogani kërkon që Rusia të mos “margjinalizohet” në ujdinë për drithërat

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka bërë thirrje të dielën që Rusia të mos “margjinalizohet” në bisedimet për ringjalljen e...

Dështojnë bisedimet për grurin, Erdogan s’e bind dot Putin

Bisedimet mes presidentit rus dhe atij turk për ripërtëritjen e akordit të grurit kanë dështuar. Marrëveshja, nga e cila Moska u...

Putin takon Erdogan: S’ka marrëveshje për grurin pa u përmbushur kërkesat e Moskës

Putini u takua më 4 shtator me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, për bisedime kokë me kokë në Soçi. Presidenti i...

Takimi Erdogan-Putin në Soçi dhe marrëveshja e grurit

Presidenti turk Tajip Erdogan dhe homologu i tij rus Vladimir Putin do të përqendrohen tek marrëveshja e eksportit të grurit përmes...

Kush e pason Erdogan? Gazetari zbulon kandidatin kryesor

Gazetari, Sokol Brahaj, komentoi në studion e Euronews Albania rolin e Turqisë në marrëveshjen e drithërave dhe pritshmëritë e takimit mes...

Erdogan në Rusi për ringjalljen e marrëveshjes së drithërave

Turqia njoftoi se presidenti Recep Tayyip Erdogan “shumë shpejt” do të vizitojë Rusinë, ku do të zhvillojë bisedime me homologun e...

Vuçiç takohet me Erdoganin në Budapest

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka takuar sot presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, në Budapest. Vuçiç gjatë ditës së sotme do...

Erdogan thirrje Putinit të mos i përshkallëzojë tensionet në Ukrainë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i ka bërë thirrje homologut të vet rus, Vladimir Putin, të mërkurën, të mos i...

Zelensky telefonon Erdogan, diskutohet akordi i grurit

Në një bisedë telefonike me homologun turk Erdogan, presidenti ukrainas Zelensky ngriti shqetësimin për tërheqjen e Rusisë nga marrëveshja e grurit...

Rama takim me Erdogan në Samitin e NATO-s: Folëm për situatën në Kosovë

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej dy ditësh në Samitin e NATO-s në Vilnus të Lituanisë, ku së fundmi ka zhvilluar një...

Erdogan i uron fat Bidenit në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i ka uruar fat kolegut të tij amerikan Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024. "Tani...

“Zbutet” Erdogan, Turqia heq veton dhe i hap rrugën Suedisë në NATO

Suedia do të jenë anëtari i 32-të i Aleancës së Atlantikut të Veriut. Turqia i ka dhënë dritën jeshile anëtarësimit të...