estoni

Kurti takon zyrtaren e DASH, fokus te potenciali i Kosovës në zhvillimin teknologjik

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ndodhet në Estoni, aty ku zhvilloi një takim dhe me zv. ndihmës Sekretaren në detyrë të...

Estonia dëbon diplomatin rus për ‘minim të sigurisë’ dhe ‘përhapje propagande’

Estonia ka dëbuar një diplomat rus që punonte në ambasadën e Moskës në Talin, thanë zyrtarët. Në një deklaratë, Ministria e Jashtme...

Ambasadori i Estonisë largohet nga Rusia

Ambasadori i Estonisë, Margus Laidre, u largua nga Moska me kërkesë të ministrisë së Punëve të Jashtme ruse. Në janar, Moska i...

Luftë diplomatike Rusi-Estoni, dy vendet dëbojnë ambasadorët

Autoritetet në Rusi kanë urdhëruar ambasadorin e Estonisë që të largohet nga vendi brenda datës 7 shkurt, pasi Kremlini e akuzoi...

Rusia dëbon ambasadorin e Estonisë

Ministria e Jashtme ruse ka dëbuar ambasadorin e Estonisë. Lajmi vjen pasi ministri i jashtëm estonez iu bashkua Letonisë dhe Lituanisë në...

SHBA-ja do të dërgojë më shumë trupa në Estoni

Shtetet e Bashkuara do të dislokojnë numër shtesë të pjesëtarëve të këmbësorisë në Estoni “gjatë javëve në vijim” me qëllim që...

Këto janë vendet më të bukura që mund t’i vizitoni gjatë Krishlindjeve

Nga dekorimet tradicionale te tezgat prej druri, ushqimet dhe pijet e shijshme, Krishtlindjet në Evropë janë një vend i përsosur për...

Estonia do të “shkatërrojë” trashëgiminë sovjetike

Zyra Shtetërore e Estonisë ka përpiluar një listë me më shumë se 320 monumente sovjetike që mund të prishen, njoftoi agjencia...

Estonia shpall Rusinë “regjim terrorist”

Ligjvënësit në Estoni kanë shpallur Rusinë “regjim terrorist” për shkak të pushtimit të paprovokuar të Ukrainës. Ky vendim ka të bëjë gjithashtu...

Stërvitje në Estoni/ Mobilizimi ushtarak në Rusi, shteti baltik angazhon rezervistët

Rreth 2 mijë e 900 rezervistë dhe vullnetarë në Estoni po marrin pjesë në një stërvitje 6-ditore, e konsideruar si një...

‘Diskriminuese’, OKB kundërshton vendimin e Estonisë për ndalimin e vizave për rusët

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka reaguar ndaj vendimit të Estonisë për të ndaluar lëshimin e vizave Shengen për shtetasit...

Estonia u ndalon hyrjen rusëve, shkak lufta në Ukrainë

Estonia vendosi të ndalojë qytetarët nga Rusia fqinje të pajisur me viza turistike për të hyrë në vendin baltik. Lejimi i qytetarëve...

Finlanda dhe Estonia thirrje BE-së: Ndaloni vizat turistike për rusët

Udhëheqësit e Estonisë dhe Finlandës duan që vendet evropiane të ndalojnë lëshimin e vizave turistike për qytetarët rusë, duke thënë se...

Estonia lejon të rinjtë të aderojnë si grup shoqëror në ushtri

Që prej kësaj vere, ushtria estoneze do të lejojë të rinjtë t’i bashkohen në grup Forcave të Armatosura. Pjesëtarët e grupit...

Shqipëria barazon në miqësoren ndaj Estonisë

Shqipëria ka arritur vetëm një barazim pa gola në ndeshjen miqësore ndaj Estonisë, zhvilluar në stadiumin ‘’Air Albania’’ në Tiranë. Trajneri Edi...

Estonia ndalon fluturimin e avionëve rusë në hapësirën e vet ajrore

Vende të ndryshme të botës po ndalojnë linjat ajrore ruse nga hapësira e tyre ajrore. E fundit që njoftoi një lëvizje të...