eulex

Varhelyi: Dënojmë sulmet ndaj EULEX-it në Veri

Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi reagoi pas sulmeve në veri të Kosovës duke theksuar se i dënojnë sulmet ndaj...

EULEX kërkon kthimin e serbëve në institucionet e Republikës së Kosovës

Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë për Sundim të Ligjit (EULEX), ka kërkuar kthimin në institucione të serbëve të cilët kanë...

EULEX-i: Të rivendoset qetësia në Veri

Në koordinim me KFOR-in, Njësia e Formuar Policore e EULEX-it dhe Njësia Rezervë e Policisë vazhdon patrullimet e saj në terren...

Kreu i EULEX: Situata në Veri serioze, barrikadat të hiqen në mënyrë paqësor

Kreu i EULEX-it, Lars Gunnar Wigemark, tha sot se situata e sigurisë në veri të Kosovës është shumë e rëndë dhe...

NATO dënon sulmin ndaj EULEX: Jemi plotësisht të aftë të përmbushim mandatin tonë

Për sulmin me shok-bombë ndaj një patrulle të EULEX-it në Rudarë, ka reaguar edhe zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu. Ajo ka thënë...

Lista Serbe: Të mos pengohen EULEX-i dhe KFOR-i në veri

Lista Serbe, partia më e madhe e serbëve në Kosovë, ka kërkuar nga qytetarët në veri të lejohet lëvizja e KFOR-it...

Xhaçka dënon sulmin ndaj EULEX-it: Të hiqen menjëherë barrikadat në veri

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka ka dënuar ashpër sulmin ndaj një patrulle vëzhguese të EULEX-it. Përmes një postimi në rrjetet...

‘Shmangni përshkallëzimin’, Borrell reagon pas sulmit ndaj EULEX-it në veri

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka reaguar në lidhje me sulmin ndaj një patrulle vëzhguese të...

Ambasadori amerikan: Sulmet mbi EULEX-in dhe Policinë e Kosovës janë të papranueshme

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier ka dënuar sulmin me shok bombë ndaj një patrulle vëzhguese të EULEX-it. Përmes një postimi në...

Sulmohet patrulla e EULEX-it në veri të Kosovës

Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë, EULEX, ka konfirmuar se një shok bombë është hedhur ndaj një...

Nisin patrullimet në Veri, kreu i EULEX mesazh serbëve që marrin urdhra nga Beogradi

Shefi i Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë, Lars Gunnar Wigemark ka bërë të ditur se rreth...

Kreu i EULEX: 7 vende të BE të gatshme t’i bashkohen patrullave në Veri

Aktualisht, shtatë shtete anëtare të Bashkimit Evropian janë të gatshme të kontribuojnë dhe t'i bashkohen patrullave të EULEX-it në veri të...

EULEX-i vendos njësi policore rezervë në Kosovë

EULEX-i njoftoi se në Kosovë ka vendosur përkohësisht një Njësi e Specializuar e Policisë Rezervë, e cila përfshin 23 pjesëtarë të...

EULEX-i sjell përforcime për sigurinë në Kosovë

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, ka bërë të ditur se Misioni i BE-së për Sundimin e Ligjit, EULEX, është përforcuar...

Rreziku për destabilitet në veri, Sveçla: Ka prani të shtuar të KFOR-it dhe EULEX-it

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla thotë se në veri ka prani të shtuar të instrumenteve të sigurisë...

Sulmet në veri të Kosovës duhet të ndalen menjëherë, thotë Shefi i EULEX-it

Shefi i EULEX-it, Lars Gunnar-Wigemark ka deklaruar se sulmet ndaj Policisë së Kosovës në veri janë akte kriminale që duhet të...