euro

Rënia e euros zvogëlon ndjeshëm eksportet, tkurrja më e fortë që nga pandemia

Tregtia e jashtme e mallrave po tkurret. Të dhënat tregojnë se eksportet vijuan rënien edhe në muajin gusht, duke sjellë më...

Emigrantët dërguan 444 mln euro, fluks i madh nga Gjermania e Anglia

Shuma e parave që emigrantët sjellin te të afërmit e tyre në Shqipëri është rritur këtë vit. Sipas Bankës Qendrore, në...

Euro bie sërish, me sa këmbehet monedha evropiane

Sipas të dhënave zyrtare nga Banka e Shqipërisë, Euro këmbetet sot me 107.9 lekë. Megjithëse shënoi rritje javën e kaluar, tashmë...

Eksportuesit duan ndihmë: Euro na zhyt në humbje, të merren masa sa nuk është vonë

Shoqatat dhe bizneset e eksportit janë në ditët e tyre më të vështira. Zhvlerësimi i euros në kursin e këmbimit ka...

Euro njeh vetëm rritje, tani në pikiatë “po shkon” leku

Valutat e huaja e kanë nisur javën me rritje. Euro, monedha kryesore që qarkullon në Shqipëri, këmbehet 110.6 lekë. Ajo po...

Monedha europiane fiton pikë, rriten edhe valutat e tjera

Monedha europiane po rimëkëmbet në tregun shqiptar. Një euro këmbehet sot 110 lekë dhe në ecurinë e dy javëve të fundit...

Euro ra kundrejt dollarit, lajme të këqija nga Eurozona dhe Gjermania 

Euro ra kundrejt dollarit amerikan, ndërsa lajme të këqija erdhën për aktivitetin ekonomik në Eurozonë dhe Gjermani në gusht. Në orën 12:20...

Euro vazhdon të rritet, me sa këmbehet monedha europiane

Valutat e huaja e kanë nisur javën me rritje. Euro, monedha kryesore që qarkullon në Shqipëri, këmbehet 106 lekë. Ajo po...

Rënia e euros ndikoi në uljen e borxhit të huaj, u rritën normat e interesit

Rënia e euros ka ndihmuar në shlyerjen e borxhit publik, por nga ana tjeter qeveria është përballur me norma të larta...

Rubla ruse ra në nivelin më të ulët kundrejt euros që nga marsi i vitit 2022 

Rubla ruse ra sot në nivelin më të ulët ndaj euros që nga marsi i vitit 2022. Sipas të dhënave nga Bursa...

Berisha: Rënia e euros, dëmton masivisht shqiptarët, përfitojnë narkotrafikantët

Ish-kryeministri Sali Berisha mori pjesë këtë të mërkurë në konferencën me temë “Rënia e euros, fituesit dhe humbësit”, e organizuar nga...

Sekuestrohen mbi 121 mijë euro të padeklaruara në portin e Durrësit

Një sasi prej 121 680 euro mijë eurosh të padeklaruara janë sekuestruar nga policia në portin e Durrësit. Policia bëri me dije...

Banka e Shqipërisë ndërhyn për euron, rritet blerja e valutës për 2023-shin

Sipas informacioneve Banka e Shqipërisë ka vendosur zyrtarisht të rrisë shumën e planifikuar të blerjeve të valutës, mes 220 dhe 300...

Ndryshon sërish kursi i këmbimit, euro ngrihet me 3 pikë brenda ditës

Kursi i këmbimit vijon të luhatet. Brenda ditës së sotme monedha euro është rritur me 3 lekë kundrejt monedhës vendase. Kursi i këmbimit...

Eksportuesit letër FMN-së: Rënia e euros po ndikohet nga paratë kriminale 

Pasi një javë më parë kërkuan ndërhyrjen e institucioneve shtetërore për të shmangur falimentimin për shkak të rënies së euros, shoqatat...

Bie pas një jave sërish Euro, monedha europiane të hënën u këmbye me 103 lekë

Pas një jave rritje, kursi i këmbimit mes Euros dhe Lekut ka shënuar një rënie të fortë. Sipas kursit zyrtar të...