euronewsalbania

S’ka fund trafiku i kokainës, ngarkesa e fundit prej 45 kg nga Brazili

45 kilogramë e 500 gramë kokainë u sekuestruan mbrëmë në portin e Durrësit. Lënda narkotike ishte e ndarë në 40 pako dhe...

Andi Bushati: Bujar Nishani president modest, por jo shembull

Bujar Nishani ishte një president modest, pa akuza për shpërdorim detyre e korrupsion, mirëpo nuk është modeli i presidentit për t’u...

Ndarja e Shqipërisë nga RMV për negociatat, Talat Xhaferi: Kjo varet nga BE

Në një intervistë për Euronews Albania, kryetari i kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, foli për anëtarësimin në Bashkimin Evropian...

Talat Xhaferi diskuton për rajonin në një intervistë për Euronews Albania

Vizita në Ukrainë, anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian dhe dialogu Kosovë-Serbi ishin disa nga temat kryesore për të...

Rusia do të tërhiqet nga Ukraina, thotë kapiteni Meçollari

Putini do të tërhiqet ushtarakisht nga Ukraina, por është ende shpejt, pasi Rusia vazhdon të ketë kapacitete për ta zgjatur luftën...

Gazetari i Euronews Albania Teodor Gjerga vlerësohet me çmim

Gazetari i Euronews Albania, Teodor Gjergo është vlerësuar me çmimin e gazetarisë “Hamit Boriçi” nga Unioni i Gazetarëve Shqiptarë, dega Shkodër. Korrespondenti...

Ilva Tare me mision të ri, bëhet pjesë e Këshillit të Atlantikut

Gazetarja e njohur Ilva Tare është bërë pjesë e Këshillit të Atlantikut, Qendra për Europën. Ish-drejtorja e informacionit në Euronews Albania, e...

Kostoja e jetesës, shqetësimi kryesor i qytetarëve në Tiranë

Thuajse gjysma (48,3%) e kryeqytetasve shqiptarë mendojnë se gjërat në Tiranë nuk po shkojnë në drejtimin e duhur. Një në tre...

Qytetarët e Tiranës e shohin Erion Veliajn si një lider të fortë

Thuajse gjysma e qytetarëve të Tiranës (44,3%) mendojnë se kryebashkiaku Erion Veliaj është një lider i fortë. Po aq kryeqytetas (42,3%)...

Qytetarët në Tiranë kanë Edi Ramën si lider të preferuar

Më i pëlqyeri nga liderët kryesorë politikë për qytetarët e bashkisë Tiranë është kryesministri Edi Rama (43%). Lideri i dytë për të...

Andi Bushati e cilëson të rremë Këshillimin Kombëtar

Analisti Andi Bushati e cilëson të rremë Këshillimin Kombëtar, përmes të cilit qeveria ka pyetur qytetarët nëse duhet të merren disa...

40% e ekonomisë në Shqipëri është informale, thotë eksperti i ekonomisë

40% e ekonomisë në Shqipëri është informale. Kështu u shpreh eksperti i ekonomisë Gent Beqiri, në emisionin "Mirmëngjes" në Euronews Albania. Ai...

Autobusët urbanë në Tiranë të tejmbushur

Çdo ditë qytetarët në Tiranë futën në autobusë urbanë të mbushur përtej kapaciteteve. Ata presin gjatë në stacionet e autobusëve. Sipas Bashkisë Tiranë,...

EKSKLUZIVE l Lufta në Ukrainë, Peleshi: Ku janë vendosur trupat shqiptare

Shqipëria ka dërguar mjete ushtarake në Ukrainë, si edhe ka pozicionuar trupat e saj në Letoni. Gjithashtu po shtohet vazhdimisht prezenca në...

Aktivistja: Kur qytetarët ngrenë zërin në protestë, gjërat ndryshojnë

E vetmja gjë që qytetarët kanë në dorë është zëri i tyre, dhe kur ata ngrenë zërin, gjërat ndryshojnë. Kështu tha në...

Ronela Hajati: Kënga ime, ndër më të mirat e Shqipërisë në Eurovision

Presioni për të nxjerrë një produkt të mirë për Eurovisionin është i madh, por në fund do të dalë diçka e...