europe

Vendet më të lira evropiane për t’u vizituar në 2023

Ndërsa inflacioni vazhdon të ndikojë në të gjitha aspektet e ekonomisë, planifikimi i një udhëtimi buxhetor mund të jetë sfidues. Por, ka...

Tetori i ngrohtë i Evropës, konfirmon ngrohjen globale

Tetori i ngrohtë në Evropë ka shërbyer si një ilustrim i fuqishëm i faktit të ngrohjes globale. Ai përforcon të dhënat...

Pastronte 300 mln euro në vit, çmontohet “banka” më e madhe e drogës në Evropë

Policia Kombëtare e Spanjës (Policía Nacional) dhe Agjencia e Taksave (Agencia Tributaria), me mbështetjen e Europol dhe Eurojust, kanë çmontuar një...

5 destinacionet më të mira të Evropës për të festuar Halloween

Mes dhjetëra qyteteve evropiane që janë perfekte për të kaluar Halloween-in, SchengenVisaInfo.com ka renditur vetëm disa prej tyre, të cilat kanë...

Pas 5 muajsh, ulet çmimi i gazit në Europë

Çmimet e gazit në Evropë kanë rënë nën 100 euro për megavat-orë për herë të parë që nga mesi i qershorit,...

10 kryeministrat europianë më jetëshkurtër në qeverisje, 3 shqiptarë mes tyre

Liz Truss, kryeministrja e Britanisë së Madhe dha dorëheqjen këtë të enjte. Para dhjetëra gazetarëve, ajo tha se erdhi në detyrë në...

Çfarë ishte kaq e ‘tmerrshme’ rreth planit të paqes që propozoi Elon Musk?

Në shkurt, kur Rusia nisi pushtimin e saj, shërbimet e internetit në Ukrainë pësuan ndërprerje thuajse të menjëhershme duke lënë qytetarët...

Pritet një valë e re e COVID-19 në Evropë

Një valë e re e COVID-19 kërcënon të vërshojë Evropën. Variantet e Omicron që ishin më dominueset këtë verë janë ende pas...

‘Humbja e Rusisë do të ishte problemi i Amerikës’

Pse humbja e Rusisë do të ishte problemi i Amerikës? Nga origjinali: ‘Russia’s Defeat Would Be America’s Problem’ Fitorja në Ukrainë mund të...

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i...

Putin shpall ‘luftë të shenjtë’ kundër Perëndimit

Lufta e Putin sapo i kaloi kufijtë e Ukrainës duke u kthyer në një luftë shumë më të madhe nga ç’...

‘Jo vetëm ftohtë’, Europa kërcënohet nga një krizë edhe më e madhe këtë dimër

Europianët presin më frikë dimrin - por i ftohti dhe errësira - nuk janë e vetmja ‘e keqe’ që u kanoset. Lufta...

Franca provokon Italinë, nisin përplasjet brenda BE-së për Melonin

Giorgia Meloni po e bën të qartë që marrëdhëniet e saj me francezët nuk do të jenë më të mirat. Me ardhjen...

A është ky shteti që do të zëvendësojë Britaninë si një nga 3 superfuqitë e Europës?

Dikur ishin 3. Franca, Gjermania dhe Britania e Madhe janë njohur gjithnjë si tre ekonomitë kryesore të Bashkimit Europian. Por tani që Britania...

Ujqërit, arinjtë dhe bizonët, speciet që po rikthehen në Evropë

Arinjtë, ujqërit dhe bizonët po rikthehen në të gjithë Evropën, pas rrezikut për zhdukjen e tyre. Kafshët janë në mesin e...

Pse referendumi i sotëm rrezikon ‘fillimin e fundit të luftës’ në Ukrainë?

A do të munden Ukraina dhe Perëndimi ta vazhdojnë këtë luftë pas rezultateve të sotshme të referendumit rus? Me referendumin që po...