Europian

Kualifikimi në Euro 2024, Gjermania uron Shqipërinë

Përmes një statusi, Ambasada Gjermane në Shqipëri ka uruar Kombëtaren shqiptare të futbollit për kualifikimin në Euro 2024 pas barazimit me...

Spanjë-Francë-Angli? Skuadrat e mundshme që luajnë me Shqipërinë në Europian!

Gazetari i sportit, Kristo Thoma tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se nëse do të jemi në vazon...

Shqipëria feston kualifikimin në Evropian, vjen reagimi i parë i Armando Brojës

Armando Broja ka reaguar pas kualifikimit të Shqipërisë më Euro 2024. Ai ka shpërndarë në faqen e tij në Instagram posterin e...

Cili do të jetë filmi më i mirë Europian? Pretendentë të fortë në garë

Kush do të jetë pasuesi i filmit “Trekëndëshi i Dëshpërimit”, i Ruben Ostlund, i cili i la pas gjithë të tjerët...

Bashkimi Europian diskuton liberalizimin e vizave me Turqinë

Në vjeshtë Bashkimi Europian do të diskutojë çështjen e liberalizimit të vizave për Turqinë. Kështu bëri me dije një zyrtar i...

Parlamenti Europian miraton kërkesën për hetimin e Oliver Varhelyi

Parlamenti Evropian shprehu shqetësim të thellë “për raportet se Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Olivér Várhelyi qëllimisht kërkon të anashkalojë dhe minojë...

Grupi pro Kremlinit merr përsipër sulmin kibernetik ndaj Parlamentit Europian

Një grup pro Kremlinit ka marrë përgjegjësinë për një sulm kibernetik në faqen e Parlamentit Evropian, pasi ligjvënësit e këtij institucioni...

Tirana ‘Qyteti europian i sportit’, Veliaj: Europa është destinacion brenda nesh

Pas takimit që pati me Papa Françeskun në Vatikan, kryetari i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj dha një intervistë për televizionin italian...

Komuniteti i ri Politik, Rama: Ndërtojmë diçka shumë të rëndësishme për njerëzit

Udhëheqësit e Bashkimit Europian dhe 17 liderët e vendeve jo anëtare të unionit janë takuar sot në kryeqytetin çek, Pragë. Ky...

Çmimi europian për ‘Quo Vadis Aida’, filmin mbi masakrën e Srebrenicës

“Quo Vadis, Aida ?”,filmi i regjisores boshnjake Jasmina Zbanic fitoi Çmimin Europian të Publikut. Trofe i dorëzuar nga presidentja e Parlamentit...

Zelensky mirëpret sanksionet e BE-së, kritikon vonesën ‘e papranueshme’

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka mirëpritur paketën e gjashtë të sanksioneve ruse të vendosura nga Bashkimi Europian, por i ka...

BE-ja mbron embargon ndaj naftës ruse

Bashkimi Evropian po mbron embargon e re ndaj naftës ruse, pavarësisht se marrëveshja e saj nuk u arrit 100 për qind. Kërkesa...

Kreu i Federatës së Peshëngritjes: Shqipëria do zërë vend të mirë në kampionat

I ftuar në emisionin “Sot” në Euronews Albania, kreu i federatës së peshëngritjes, Elez Gjoza tha se ata kanë objektiv të...

Flamuri i BE-së mbush 36 vite

Më 26 maj të vitit 1986 u miratua flamuri i Komunitetit Europian, që sot njihet si simboli i Bashkimit Europian, por...

McAllister: BE s’ka kohë për të humbur për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Bashkimi Evropian nuk ka kohë për të humbur në hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kështu u shpreh gjatë...

Delegacioni i PE-së në Tiranë më 23 – 26 maj

Një delegacion i përbërë nga 7 anëtarë të Parlamentit Evropian do të vizitojë Tiranën nga data 23 deri më 26 maj,...