EuroPride

Brnabiç: Europride tregoi se Serbia është një vend serioz 

Kryeministrja Ana Brnabiç tha sot se Europride e mbajtur së fundmi tregoi se Serbia është një vend serioz, i cili para...

Serbia do të ndjekë penalisht huliganët që shkaktuan dhunë në marshimin e Europride

Zyra e Prokurorit në Beogradtha se do të bëjë gjithçka që të identifikojë dhe ndjekë penalisht ata që shkaktuan dhunë gjatë...

Ekstremistët përplasen dhunshëm me policinë, 60 të arrestuar gjatë Europride Serbi

Është shoqëruar dhe trazira dhe dhunë Parada e Krenarisë e mbajtur një ditë më parë në Serbi. Grupe ekstremiste organizuan demonstrata në...

Europride në Serbi shkakton kaos, goditet policia

Një grup njerëzish hodhën pishtarë drejt kordonit policor të vendosur prej marshimit Europride në Bulevardin e Çlirimit. Grupi nuk mbante asnjë shenjë...

Serbia e ndaloi, 20 ambasada të vendeve perëndimore mbështetën Europride

Njëzet ambasada të vendeve perëndimore kanë shprehur mbështetjen e tyre të plotë për anëtarët e komunitetit LGBTIQ+ dhe shpresojnë, siç thonë...

Presion Vuçiç për Europride, aktivistët: Do të dalim në shesh, reagon Kisha

Koha po mbaron. Organizatat e grupimit LGBT+ protestuan sërish në Beograd kundër kërcënimit të qeverisë serbe për të ndalur marshimin pan-evropian...

Mes shumë polemikash, nis ‘Europride’ në Serbi

Sot në Beograd fillon manifestimi “Europride 2022”. Sipas njoftimeve të organizatorëve, “Java e Krenarisë” në Beograd duhet të përfundojë të shtunën, më...

Blinken thirrje Serbisë për ‘Europride’: Liria e tubimit, thelbësore në demokraci

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken i bëri thirrje Serbisë që të lejojë mbajtjen e 'Europride'. Blinken shkroi në Twitter se liria...

Vuçiç për ‘EuroPride’: Histeri e pakuptimtë, nëse shteti e ndalon, atëherë s’bëhet

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se ekziston një histeri e pakuptimtë rreth ‘EuroPride’ dhe shtoi se askush nuk dëshiron ta vendosë...

‘EuroPride’ në Serbi në pikëpyetje, organizatorët nuk dorëzohen

Pasi presidenti serb Aleksandër Vuçiç njoftoi të shtunën se 'EuroPride', e planifikuar për në shtator, do të shtyhet ose anulohet, zhurma...

‘Presim sqarime nga Serbia’, BE-ja shpreh keqardhje për anulimin e ‘EuroPride’

Bashkimi Evropian ka shprehur keqardhje për vendimin e Serbisë që të anulojë apo shtyjë mbajtjen e 'EuroPride', teksa tha se blloku...