evakuim

Zelenski urdhëron civilët që të evakuohen nga rajoni i Donetsk

Presidenti i Ukrainës, Volodimr Zelenski ka urdhëruar evakuimin e civilëve që ende jetojnë rajonin lindor të Donetsk, në zonat e pakta...

Civilëve në Lysychansk u kërkohet të evakuohen ndërsa forcat ruse po afrohen

Civilëve në Lysychansk u është kërkuar të largohen menjëherë, pasi forcat ruse fitojnë terren në qytetin e fundit të mbetur që...

Bllokimi i civilëve në Severdonetsk, palët nuk dakortësohen për evakuimin

Kombet e Bashkuara janë të shqetësuara për kushtet në të cilat ndodhen civilët e bllokuar në qytetin e Severdonetsk. Raportohet se qindra...

Guterres falenderon të gjithë ushtarët për evakuimin e njerëzve në Mariupol

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres, falenderoi të dielën të gjithë personat që ishin të përfshirë në evakuimin...

Shpëtohen 100 persona nga uzina Azovstal, 100 mijë të bllokuar në Mariupol

Autoritetet ukrainase shprehen se pas evakuimit të pjesshëm të civilëve nga uzina e çelikut kanë vijuar bombardimet e pjesshme ruse në...

Nis evakuimi i civilëve nga Mariupol përmes ndërhyrjes së OKB-së

Organizata e Kombeve të Bashkuara po kryejnë një "operacion kalimi të sigurt" për civilët nga uzina e çelikut Azovstal në qytetin...

Mbi 1 milion persona janë evakuuar nga Ukraina në Rusi, thotë Lavrov

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov deklaroi se mbi 1 milion persona janë evakuuar nga Ukraina në Rusi, që nga fillimi...

Rusia planifikon të kufizojë hyrjen në Mariupol nga e hëna, thonë zyrtarët

Hyrjet dhe daljet nga Mariupol mund të kufizohen duke nisur nga e hëna, duke mbyllur potencialisht qytetin dhe duke parandaluar evakuimet...

Ukraina thotë se do të hapen 11 korridore humanitare

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Irina Vereshuk tha se do të hapen 11 korridore humanitare për të evakuuar civilët nga zonat e luftës. Një...

Përditësime LIVE 10 mars: Kryqi i Kuq paralajmëron krizë humanitare në Mariupol

Sot është dita e pesëmbëdhjetë e luftimeve në Ukrainë që nga mëngjesi i 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi...

UNESCO thirrje për mbrojtje të trashëgimisë kulturore në Ukrainë

UNESCO ka bërë thirrje për mbrojtje të monumenteve të trashëgimisë kulturore në Ukrainë, pas pushtimit të paprovokuar nga Rusia. "Ne duhet të...

Kamala Harris viziton Poloninë dhe Rumaninë

Zëvendës presidentja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Kamala Harris viziton sot Poloninë për të diskutuar me zyrtarët e këtij shteti...

Rusia shpall armëpushim për evakuimin e civilëve

Rusia ka shpallur një tjetër armëpushim për të lejuar civilët në qytetet ukrainase që janë nën sulm që të largohen, sipas...

Përditësime LIVE 7 mars: Dita e dymbëdhjetë e sulmit rus në Ukrainë

Sot është dita e 12 e luftimeve në Ukrainë që nga mëngjesi i 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi...