evrope

Von der Leyen: Ukraina, faktor përcaktues për marrëdhëniet Kinë-Evropë

Shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e paralajmëroi të enjten Kinën se qasja e tyre ndaj pushtimit të paprovokuar...

3 vendet e BE-së që kanë pagesat më të larta për orë pune

Eurostat ka publikuar listën me vendet e BE-së që paguajnë më shumë për orë pune dhe ato vende që paguajnë më...

Scholz: Nuk ka rrezik për krizë të re financiare në Evropë

Intervenimi i fuqishëm qeveritar në të dyja anët e Atlantikut, ka dështuar që të qetësojë së fundi sektorin bankar, mirëpo kancelari...

“Koka e gjarprit”- media britanike: Si mafia shqiptare mori kontrollin e Evropës

Media britanike “The Spectator” ka publikuar një artikull në lidhje me krizën e emigrantëve në Evropë, ku një pjesë të gjerë...

FOTO| 7 plazhet evropiane që renditen ndër më të bukurit në botë

Faqja e internetit “Tripadvisor”, ka publikuar listën e plazheve më të mira në botë. Kjo listë erdhi pas leximit të gjithë përshtypjeve...

Priten thatësira ekstreme, ka mungesë bore në alpet e Europës

Majat e alpeve në Europë këtë vit nuk kanë pasur reshje të mjaftueshme borë. Shumë resorte turistike vuajnë pasojat e mungesës...

“Sot në Evropë, nesër në Azi”, Stoltenberg paralajmëron rrezikun e skenarit ukrainas

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka paralajmëruar se skenari ukrainas mund të verifikohet edhe në vende të tjera të...

Aksidente, vonesa në transport dhe mungesë energjie, Evropa ‘paralizohet’ nga dëbora

Reshjet e dendura të borës dëmtuan infrastrukturës elektrike në Poloni, veçanërisht në provincat e saj jugore. Zjarrfikësit ndërhynë gati 5000 herë në...

Probleme në Gjermani dhe Kroaci nga moti i keq, dëbora bllokon autostradat

Rreth 20 centimetra dëborë ra në disa zona të Gjermanisë, duke shkaktuar kaos në trafikun rrugor, si dhe një seri aksidentesh. Autostradat...

Lita: Ja sa shqiptarë janë sot në burgjet e Evropës për çështjet e drogës

Gazetari Lavdrim Lita tregoi në “Now me Erla Mëhillin” numrin e shqiptarëve të dënuar në burgjet e Evropës për çështjet e...

Dëborë në Evropë, probleme me qarkullimin rrugor në Kroaci dhe Austri

Pas një fillimi të ngrohtë të dimrit në Kroaci, dëbora e parë ka rënë në rajonet Lika dhe Gorski. Në disa...

Dëborë në Evropë | Probleme me qarkullimin rrugor në Kroaci dhe Austri

Pas një fillimi të ngrohtë të dimrit në Kroaci, dëbora e parë ka rënë në rajonet Lika dhe Gorski. Në disa...

Europë apo Evropë? Shkrimtarja tregon si duhet shkruar

Shkrimtarja Sevi Agolli tregoi modelin e saktë se si duhet shkruar, Europë apo Evropë. Për “Review” në Euronews Albania ajo tha se...

Verë në Dimër, temperatura të pazakonta në Evropë

Verë në Dimër. Kjo është situata me të cilën po përballen shumica e vendeve të Europës. Në Spanjë, Poloni dhe Zvicër,...

Temperaturat e larta në Evropë, thyhen rekordet kombëtare në tetë vende

Në janar, temperaturat e ajrit arritën rekord në shumë vende të Evropës dhe rekordet kombëtare u thyen në tetë vende evropiane. Në...

Evropa do mbyllë kufijtë me mur deri në Ballkan, thotë Kreshnik Spahiu

"Evropa ka filluar ngritjen e murit në të gjithë Poloninë, Finlandë, Estoni, Letoni, Lituani dhe do të zbresë poshtë në Evropën...