evrope

Lufta e tretë botërore ka nisur, thotë ish-këshilltarja e presidentëve amerikanë

Fiona Hill, eksperte për marrëdhëniet ndërkombëtare dhe ish-këshilltare e tre presidentëve amerikanë, Bush, Obama dhe Trump, tha se Lufta e Tretë...

‘Fluturon’ inflacioni në Evropë, rritje me 10 për qind në shtator

Të gjithë e kanë vënë re në llogarinë bankare. Paratë po pakësohen. Çmimet po rriten në stratosferë dhe mbushja e arkës...

Kush është Enrico Letta, profesori që do të shpëtojë Evropën nga ekstremizmi

Enrico Letta është një njeri i vendosur. Në Itali dhe jashtë shtetit ai ka paralajmëruar vazhdimisht për rrezikun nga ardhja në...

Brukseli pret me ankth rezultatin e zgjedhjeve në Itali

Ndërsa italianët bëhen gati t’i drejtohen qendrave të votimit, institucionet evropiane po ndjekin me vëmendje atë që po ndodh në ekonominë...

Scholz: Gjermania, e gatshme për një rol udhëheqës ushtarak në Evropë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz deklaroi këtë të diel se Gjermania është e gatshme për një rol udhëheqës ushtarak për të garantuar...

Azerbajxhani do të rrisë me 30% eksportet e gazit në Evropë

Azerbajxhani do të rrisë eksportet e gazit në Evropë me 30 për qind për vitin 2022. Kështu u shpreh përmes një postimi...

Paralajmërimi i ministres belge për gazin: Do kalojmë ferrin nëse nuk veprojmë

Bashkimi Evropian do të përjetojë një seri dimrash “të tmerrshëm”, pa kontrolluar dot çmimin e gazit natyror. Kështu ka deklaruar ministrja e...

Thatësira më e keqe në 500 vjet, KE analizon me shqetësim situatën

Liqeni Brenets, i ndodhur në kufirin franko-zviceran është shembull i thatësirës së ashpër në Evropë. Ai u shfaq mbi 12 mijë...

Luiza Gega kthehet fituese, ceremoni pritjeje për kampionen e Evropës

Në orën 11:00 do të mbahet një ceremoni pritjeje në aeroportin ‘Nënë Tereza’ për sportisten Luiza Gega, e cila u shpall...

FOTO| Thatësira në Evropë ekspozon thesaret e varrosura dhe disa mesazhe ogurzeza

Evropa ka vuajtur javë të tëra thatësire, me valë të vazhdueshme të të nxehtit që kanë shkaktuar edhe vdekje. Lumenjtë dhe liqenet...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica...

Thahen lumenjtë në Evropë, ekspertët japin alarmin: Shirat të pamjaftueshme

Thatësira ka pllakosur tashmë në disa zona të Evropës dhe shirat e fundit nuk kanë mjaftuar për të dobësuar efektet e...

Disa mbushin pishinat, të tjerë lahen me tenxhere

Thatësirat historike që goditën Francën, Italinë, Britaninë e Madhe dhe vende të tjera evropiane, përveç zjarreve shkaktuan edhe probleme me furnizimin...

Superkupa e Evropës, sonte luhet Real Madrid-Eintraht Frankfurt

Mbrëmjen e kësaj të mërkure do të luhet sfida ndërmjet Realit të Madridit dhe Eintrahtit të Frankfurtit për Superkupën e Evropës. Ndeshja...

3 qytetet evropiane me tarifat më të larta të hoteleve

Rritja më e madhe e tarifave mesatare të hoteleve në Evropë këtë vit është shënuar në qytete si Barcelona, ​​Berlini dhe...

7 vendet europiane që po ndihmojë qytetarët për faturat e energjisë

Nuk ka asnjë shenjë që kriza energjetike të përmirësohet së shpejti, pasi Evropa përgatitet për mundësinë që Rusia të ndërpresë plotësisht...