evropës

Qytetet më artistike të Evropës, ku ndodhen galeritë dhe ndërtesat më të bukura

Nëse jeni i apasionuar pas artit, duhet të dini patjetër se cilat janë qytetet më të mira të artit. E nëse do...

Papa i bën thirrje Evropës të veprojë si ‘paqebërëse’ në Ukrainë

Papa Françesku i bëri thirrje Evropës që të veprojë si “urë dhe paqebërëse” që t’i jepet fund luftës në Ukrainë. Ai këto...

Centrali më i madh bërthamor i Evropës në rrezik, alarmi nga agjencia ndërkombëtare

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) ka shprehur shqetësimin për sigurinë e centralit bërthamor më të madh në Evropë,...

30 vjet Euronews, rrjeti informativ i kthyer në sytë dhe veshët e Evropës

Krijimi i një identiteti evropian nuk është vetëm çështje traktatesh, valutash dhe kufijsh. Është edhe çështje njerëzish që e njohin dhe...

Daçiç: Nuk do ta lejojmë anëtarësimin e Prishtinës në Këshillin e Evropës pa luftë

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë sot se Beogradi nuk do ta lejojë anëtarësimin e Prishtinës...

NATO synon vendosjen e bombës moderne bërthamore në baza e Evropës, reagon Moska

Rusia njoftoi sot se vendosja e përshpejtuar e armëve bërthamore taktike, bombat amrikane të gravitetit bërthamor të modernizuara B61 në bazat...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i...

Lamtumira e Chiellini-t, në Wembley ndeshja e fundit me kombëtaren Italiane

Përballja e sotme mes Italisë dhe Argjentinës do të jetë dhe ndeshja e fundit për 37-vjeçarin Giorgio Chiellin. Pikërisht aty ku Chiellini...

​Osmani kërkon përkrahjen e Malit të Zi për anëtarësimin e Kosovës në KiE

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani kërkoi mbështetjen e Malit të Zi për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, si dhe...

Fadil Berjani tregon situatën me krizën e naftës në Kosovë

Pushtimi rus i Ukrainës ka sjellë rritje drastike të çmimit të naftës në Evropë, pasi Rusia është furnizuesi kryesor me naftë....

Ronela Hajati: Kënga ime, ndër më të mirat e Shqipërisë në Eurovision

Presioni për të nxjerrë një produkt të mirë për Eurovisionin është i madh, por në fund do të dalë diçka e...

Tërheqja trupave ruse nga Ukraina nuk është bindëse, sipas NATO-s

Ministrat e vendeve anëtare të NATO-s u mblodhën të mërkurën në Bruksel në një kohë kur aleanca ushtarake akuzon Rusinë se...

Protesta kundër masave ndaj COVID në Izrael

Mijëra izraelitë kanë protestuar të hënën në Jerusalem kundër kufizimeve ndaj COVID-19. Protestuesit mbajtën pankarta kundër vendosjes së maskës dhe kufizimeve tjera...