evropian

Objektivat e kombëtares U-21, Bushi analizon përballjet e radhës: Shanse në Evropian

Këtë të enjte është zhvilluar konferenca e radhës për shtyp e kombëtares së shpresave, ku trajneri Alban Bushi ka analizuar përballjet...

Parlamenti Evropian miraton një ligj për restaurimin e ekosistemit

Parlamenti Evropian (PE) miratoi një projekt-ligj për restaurimin e ekosistemeve natyrore në tokën evropiane. Për propozimin votuan 336 deputetë, 300 ishin kundër...

Ngrirje asetesh dhe “non-grata”, BE paketë sanksionesh për të goditur korrupsionin

Komisioni Evropian zbuloi të mërkurën një sërë masash të reja të propozuara për të luftuar korrupsionin në BE, por edhe në...

Parlamenti Evropian miraton ligjin kundër shpyllëzimit

Parlamenti Evropian votoi të mërkurën për t’u siguruar që një numër produktesh në tregun evropian nuk vijnë si pasojë e shpyllëzimit....

Pro evropian apo pro serb? Presidenti i ri i Malit të Zi flet për njohjen e Kosovës

”Nuk është realiste të tërhiqet njohja e Kosovës dhe kjo është një çështje shumë e qartë”. Presidenti i Malit të Zi,...

Borrell: Të pranohet plani evropian, është koha që të përfundojë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka deklaruar sot se takimi i 18 marsit në...

Komisioni Evropian ndalon përdorimin e Tik Tok për punonjësit, shkak siguria

Komisioni Evropian ka ndaluar stafin që të përdorë aplikacionin kinez të mediave sociale TikTok. Ky vendim vjen shkak të shqetësimeve të...

Parlamenti Evropian ndalon makinat me naftë dhe benzinë nga viti 2035

Parlamenti Evropian zyrtarisht ka miratuar ligjin që ndalon shitjen e makinave të reja me naftë dhe benzinë në Bashkimin Evropian duke...

Kurti tregon në Kuvendin e Kosovës arsyet pse e pranoi planin franko-gjerman

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sqaroi në seancën plenare të kësaj të enjteje arsyet se pse ai e pranoi propozimin franko-gjerman...

“Qatargate”, Parlamenti Europian i heq mandatin 2 deputetëve

Deputetët e Parlamentit Evropian (PE) mbështetën sot vendimin për heqjen e imunitetit të Andrea Koccolin dhe Mark Tarabella, me kërkesë të...

Vuçiç: Nuk guxoj ta prezantoj të gjithë planin evropian

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha gjatë seancës së posaçme të Kuvendit serb se qëllimi “i ditës së sotme nuk është...

Hungaria paralajmëron padi ndaj Komisionit Evropian

Qeveria e Hungarisë do të ndërmarrë veprime ligjore kundër krahut ekzekutiv të Bashkimit Evropian nëse nuk mund të arrihet marrëveshje për...

Festivali Evropian i Filmit, triumfon “Trekëndëshi i Trishtimit” i suedezit Ostlund

Festivali Evropian i Filmit u mbajt në Reikjavik, me vlerësimin e produkteve më të mira kinematografike evropiane. Konkurrenca këtë vit ishte e...

Cili është qyteti më i lirë evropian për t’u vizituar

Nga 100 qytete të ndryshme evropiane, qyteti andaluzian i Granadës u emërua destinacioni më i lirë i pushimeve falë gamës së...

Trafiku ajror evropian nuk do të rikuperohet deri në vitin 2025

Rimëkëmbja e trafikut ajror evropian nuk do të ndodhë deri në vitin 2025, sipas raportit të fundit të siguruar nga organi...

Komuniteti i ri Evropian, Shqipëri-Holandë kanë gati qëndrimin për Samitin e Pragës

Të rinjtë dhe universiteti, do të jetë fokusi i Shqipërisë në qëndrimin që do të mbajë në Samitin e Pragës për komunitetin e ri...