evropian

Festivali Evropian i Filmit, triumfon “Trekëndëshi i Trishtimit” i suedezit Ostlund

Festivali Evropian i Filmit u mbajt në Reikjavik, me vlerësimin e produkteve më të mira kinematografike evropiane. Konkurrenca këtë vit ishte e...

Cili është qyteti më i lirë evropian për t’u vizituar

Nga 100 qytete të ndryshme evropiane, qyteti andaluzian i Granadës u emërua destinacioni më i lirë i pushimeve falë gamës së...

Trafiku ajror evropian nuk do të rikuperohet deri në vitin 2025

Rimëkëmbja e trafikut ajror evropian nuk do të ndodhë deri në vitin 2025, sipas raportit të fundit të siguruar nga organi...

Komuniteti i ri Evropian, Shqipëri-Holandë kanë gati qëndrimin për Samitin e Pragës

Të rinjtë dhe universiteti, do të jetë fokusi i Shqipërisë në qëndrimin që do të mbajë në Samitin e Pragës për komunitetin e ri...

Macron, Scholz dhe Draghi pro statusit të kandidatit për Ukrainën në BE

Presidenti francez Emmanuel Macron deklaroi se liderët europianë që po vizitojnë Kievin mbështesin marrjen e menjëhershme të statusit të vendit kandidat...

BE, dakord me Izraelin dhe Egjiptin për t’u shkëputur nga gazi rus

Egjipti, Izraeli dhe Bashkimi Evropian nënshkruan të mërkurën një marrëveshje për rritjen e shitjeve të gazit të lëngshëm drejt vendeve të...

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel viziton Kosoven

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, do të vizitojë Kosovën më 14 dhe 15 qershor, konfirmuan burimet evropiane në Bruksel. Më 15...

BE ndalon një tjetër linjë ajrore ruse të fluturojë mbi territorin europian

Komisioni i Bashkimit Evropian ka shtuar një tjetër linjë ajrore të certifikuar ruse në listën e linjave ajrore të cilave u...

Ish-ministri i Jashtëm i RMV-së: Procesi i anëtarësimit në BE, i bllokuar

Për ish-ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov, procesi i zgjerimit të BE-së mund të konsiderohet pa frikë i...

BE-ja e gatshme të mbrojë Finlandën dhe Suedinë në rast të një sulmi rus

Bashkimi Evropian është i gatshëm të mbrojë Finlandën dhe Suedinë në rast të një sulmi nga Rusia, sipas shefit të politikës...

Ambasadori holandez: Vendet jo anëtarë kanë mundësi të bëhen pjesë e BE-së

Të gjitha vendet që nuk janë pjesë e BE-së kanë mundësi që të bëhen pjesë e këtij komuniteti. Kështu u shpreh...

Von der Leyen dhe Macron, pro reformimit të Bashkimit Evropian

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen celebroi të hënën Ditën e Evropës, me një mesazh solidariteti për Ukrainën dhe...

Letonia mbështet anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe KE

Letonia mbështet anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe në Këshillin e Evropës. Këtë e deklaroi presidenti i Letonisë, Egils Levits duke shprehur...

Dita e fundit e marrëveshjes së përkohshme për targat Kosovë-Serbi

Të enjten përfundon afati i marrëveshjes së përkohshme për targat mes Kosovës dhe Serbisë. Në Bruksel janë takuar kryenegociatorët e dy vendeve, Besnik Bislimi...

Serbia ka shantazhuar Brukselin për afrim me Rusinë, thotë Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se brenda këtij viti Kosova do të aplikojë për t’u anëtarësuar në BE dhe do...

Shqiptarët, të parët në Europë për aplikimet për azil

Vitin e kaluar, 11,000 shqiptarë kërkuan azil në një nga vendet e Bashkimit Europian. Sipas Agjencisë së Bashkimit Evropian për Azil,...