familje

Ujë me “pikatore” në Babicë, 200 familje furnizohen 1 herë në 48 orë

Mbi 200 familje në fshatin Babicë të Vlorës prej vitesh vuajnë mungesën e ujit të pijshëm. Vetëm 13 km larg qytetit...

“Ku shkojnë gjithë ato para”- 500 familje kërkojnë ndërhyrje për rrugën e armotizuar

Rreth 500 familje në njësinë administrative të Cakranit prej vitesh vuajnë gjendjen e amortizuar të rrugës së fshatit. Ata kërkojnë që kjo problematikë të marrë zgjidhje...

Barazia gjinore, komisioneri-Parlamentit: Kodi i familjes duhet ndryshuar

Barazia gjinore në familje për herë të parë është vënë në fokus të një studimi të realizuar nga komisioneri për mbrojtjen...

INSTAT: Në 2022 janë 6.578 familje më pak se një vit më parë

Shqipërisë nuk po i tkurret vetëm numri i banorëve, por edhe i familjeve. Raporti i fundit i Institutit të Statistikave tregon...

Tortura dhe ngujim për dy vite, shqiptari dhunë barbare ndaj gruas se lindi vajzë

Një rast tronditës dhune në familje është bërë publike në mediat greke, ku protagonistë janë dy të rinj shqiptar. 28-vjeçari, Aurel Kurti,...

Dhunon gruan dhe “justifikohet” se i kanë bërë magji, arrestohet 48-vjeçari

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Matit për shkak të dhunës së vazhdueshme që kishte ushtruar ndaj bashkëshortes së tij. Bashkëjetuesja...

Korçë| 55-vjeçari rrahu motrën, nipi i kthehet dajës. Të dy nën arrest

Një 55-vjeçar ka dhunuar motrën e tij në Korçë. Në konflikt është përfshirë djali i të dhunuarës, i cili ka goditur...

500 krerë dele do bëhen kurban! Besimtari: Ua çojmë 3 mijë familjeve

Hoxha Nasuf Hoxha tregoi në emisionin GoodMorning Albanias në Euronews Albania se për 4 ditë, duke nisur nga dita e Kurban...

500 familje pa ujë në Korçë, reshjet e shiut dëmtuan depon

Rreth 500 familje në fshatin Belorta të Korçës prej rreth 1 jave vuajnë mungesën e ujit të pijshëm. Reshjet e shiut që përfshinë Juglindjen...

Dhunë ndaj gruas dhe fëmijës së mitur, arrestohen në flagrancë 2 persona në Durrës

Dy shtetas, janë arrestuar këtë të premte në flagrancë nga policia e Durrësit, për veprën penale të dhunës në familje. Specialistët për...

Burri i vrau fëmijën në bark, flet gruaja: Më lidhi dreqi me atë pukjan

Shaqe Balliu ishte gruaja e cila në “Real People” në Euronews Albania ndau me moderatorin Flori Gjini dhe gjithë shqiptarët historinë...

“Më thoshte i ke kopila”- Rrëfimi prekës i gruas: Burri më vrau vajzën

Personazhi i “Real People” në Euronews Albania këtë javë quhet Shaqe Balliu. Ajo rrëfeu në një intervistë me Flor Gjinin dhimbjet...

Mediat britanike për vrasjen e Nikulajt: Familjet ishin në sherr për rreth 80,000£

Daily Mail ka shkruar për vrasjen e Ardian Nikulajt në Shëngjin dhe sherrin e familjes së tij me një familje tjetër. Në...

U irritua nga të qarat e fëmijës dhe dhunoi gruan, dënohet shqiptari në Greqi

I irrituar nga të qarat e fëmijës, një burrë ka dhunuar gruan e tij. Për këtë çështje 34-vjeçari shqiptar u dënua me...

10 anëtarë të së njëjtës familje vriten brenda shtëpisë së tyre në Afrikën e Jugut

Dhjetë anëtarë të së njëjtës familje janë qëlluar për vdekje në një sulm në shtëpinë e tyre në Afrikën e Jugut,...

A jemi në fazë emergjente? Tushe: Ka institucione audituese për qendrat e PAK

Sociologu Gëzim Tushe tha për “Review” në Euronews Albania se ka institucione audituese për qendrat e personave me aftësi të kufizuara. Sipas...