femijet

“Fëmijët s’e kanë kuptuar që u ka vdekur nëna”, vëllai i Liridonës flet pas gjyqit

Leonard Ademaj, vëllai i të ndjerës Liridona Ademaj ka thënë se aktualisht fëmijët i kanë në kujdes dy gjyshërit, prindërit e...

Emocionojnë fëmijët shqiptarë në Gjermani, këndojnë dhe recitojnë shqip

Anduena Stephan, Konsulle e Nderit e Shqipërisë në Gjermani tregoi në një intervistë për Euronews Albania se me rastin e Ditës...

Kirurgu në Gaza: Të paktën 700 fëmijë humbën gjymtyrët nga sulmet

Kirurgu britaniko-palestinez, Profesor Ghassan Abu Sitta, është shprehur se të paktën 700 fëmijë kanë humbur gjymtyrët nga sulmet izraelite. Sipas mediave të...

Shtohen fëmijët me probleme zhvillimi që kërkojnë terapi, 40 raste vetëm në Sarandë

Numri i fëmijëve me probleme në zhvillim sa vjen dhe rritet. Këtë tendencë e pohon edhe drejtoresha e Qendrës së Zhvillimit...

Zhduken dy fëmijë në Tiranë, policia i gjen pas disa orësh

Dy fëmijë të mitur të moshës 8 dhe 10-vjeç u raportuan të humbur mbrëmjen e së martës. Kallëzimi u bë në polici...

UNICEF: Më shumë se 420 fëmijë vriten ose plagosen në Gaza çdo ditë

Më shumë se 420 fëmijë vriten ose plagosen në Gaza çdo ditë, ka deklaruar UNICEF. Duke informuar Këshillin e Sigurimit të OKB-së,...

Sëmundjet e rënda të veshkave te fëmijët, mjeku: 9 raste gjatë verës, 7 u shëruan

Temperaturat e larta favorizojnë sëmundjet e rënda të veshkave tek fëmijët. Në një intervistë për Euronews Albania mjek nefrolog në shërbimin e...

Fëmijët nën 12 vjeç pa rrip sigurimi në makinë, gjobiten 12 shoferë

Policia Rrugore e Tiranës ka gjobitur 12 shoferë që lëviznin në mjet me fëmijë nën moshën 12 vjeç pa rrip sigurimi...

“Interneti po keqedukon fëmijët”, sociologët: Do na duhen më shumë burgje se shkolla

Fjalori banal te të miturit zë një pjesë të madh të komunikimit mes tyre. Në rrjetet sociale, thuajse çdo ditë publikohen video ku...

Fluks virozash tek fëmijët, mjekët pediatër: Është rikthyer sindromi gojë-këmbë-duar

Temperaturat e larta janë pasuar me rritje të sëmundshmërive tek fëmijët. Mjekët pediatër referojnë se pacientët e vegjël janë në rritje...

Mjekja bën apel: Izoloni fëmijët e tjerë nëse njëri ka virusin ‘gojë, duar, këmbë’

Pediatrja Mirela Dibra ishte e ftuar mëngjesi e kësaj të premteje në “Good Morning Albanians” për të folur për sëmundjen infektive...

Ish-futbollisti dëshmitar i sulmit me thikë të fëmijëve: Nuk më ikën nga mendja

Franca u trondit ditën e djeshme nga një sulm me thikë ndaj një grupi fëmijësh në qytetin e Annecy-t. Një emigrant sirian...

Si na ndryshoi pandemia? Fëmijët më shumë ëmbëlsira dhe orë para TV

Pandemia e COVID-19 mbaroi, por periudhat e gjatë të izolimit kanë lënë pas disa ndryshime si në dietën ushqimore, aktivitetin fizik...

Fëmijët në rrjete sociale, ekspertët e IT: Prindërit t’u vendosin limite për kohën

Prindërit në Shqipëri nuk janë të informuar sa i takon teknologjisë. Si pasojë fëmijët, shpeshherë bien pre e konflikteve, bullizmit si...

Incidentet tronditëse, një ditë pas tragjedisë në Beograd fëmijët imitojnë vrasësin

Vetëm një ditë pas ngjarjes tragjike në shkollën fillore në Beograd, një nxënës i klasës së shtatë të një tjetër shkolle...

Problemet e shikimit tek fëmijët, mjekja: Rastet e dëmtimeve janë rritur me 13%

Numri i fëmijëve me probleme të shikimit është rritur. Mjekët referojnë se vetëm nga programi i depistimit të shtrirë në shkollat 9-vjeçare...