femijet

‘Kam marrë mesazhe urrejtjeje’, e afërmja e aktorit: Askush nuk e di çfarë ndodhi

Anisela Zhupani, e afërme e aktorit Florind Belliu i cili humbi jetën tragjikisht në SHBA disa ditë më parë tha se...

Kosova komision për memorialin e fëmijëve të vrarë gjatë luftës

Në Ditën Botërore të Fëmijëve, qeveria e Kosovës ka vendosur për themelimin e Komisionit Ministror për memorialin për fëmijët e vrarë...

Hepatiti akut tek fëmijët, mjeku grek: Prindërit nuk duhet të shqetësohen

Mjeku grek Gkikas Magiorkinis tha në emisionin ‘Sot’ në Euronews Albania se prindërit nuk duhet të shqetësohen lidhur me hepatitin akut...

Zonja e Parë e SHBA-së viziton fëmijët ukrainas në Rumani

Zonja e Parë e SHBA, Jill Biden dhe homologia e saj rumune, Carmen Iohannis, vizituan të shtunën një shkollë në Bukuresht,...

Evropa në alarm për hepatitin misterioz te fëmijët

OBSH-ja dhe Agjencia Shëndetësore e BE-së kanë ngritur alarmin për një hepatit të rëndë që po shfaqet në masë te fëmijët...

Koreja e Jugut, shteti më i shtrenjtë për rritjen e fëmijëve

Koreja e Jugut është shteti që kryeson listën e vendeve më të shtrenjta për të rritur një fëmijë nga lindja deri...

1 në 100 fëmijë në botë diagnostikohet me autizëm

1 në 100 fëmijë në botë diagnostikohet me çrregullime të spektrit të autizmit, sipas Organizata Botërore e Shëndetit. Karakteristikat e autizmit...

Papa Françesku: Nuk mund të mësohemi me luftën

Nga Sheshi i Shën Pjetrit në Vatikan, lutja e të dielës iu kushtua dhënies fund të luftës në Ukrainë. Papa Francesku tha...

Fëmijët jetimë të Ukrainës strehohen në spitalin e Kievit

Një grup fëmijësh jetimë në Ukrainë, të moshave nga 1 deri në 2 muaj, kanë arritur të sigurt në një spital...

Dy fëmijët me sindromën Down ndjekin pasionin e tyre për pianon

Marvin dhe Belkisa kanë lindur me një kromozom më shumë, por kjo nuk i ka penguar të ndjekin pasionet e tyre....

Fëmijët e shprehin nëpërmjet pikturës rritjen e çmimeve të produkteve

Çmimi i naftës por edhe produkteve të tjera duket se ka shqetësuar edhe fëmijët. Alvi Aliu ka zgjedhur ta shpreh kështu...

Shefja e repartit onkologjik tregon sa fëmijë vuajnë nga kanceri në Shqipëri

Anila Godo, shefe e reparitit onkologjik të Pediatrisë, në emisionin SOT në Euronews Albania tha se lufta me kancerin te fëmijët...

Godo: Shifrat e kancerit te fëmijët, shqetësuese

Anila Godo, shefe e shërbimit të Pediatrisë, në emisionin SOT në Euronews Albania tha se lufta me kancerin te fëmijët vazhdon...

29% e fëmijëve me kancer në Shqipëri humbën jetën në 2020

29% e fëmijëve me kancer në Shqipëri kanë humbur jetën gjatë 2020. Në total, mbi 100 fëmijë (0-19-vjeç) u diagnostikuan me...

Ekskluzive| 981 fëmijë dhe adoleshentë të vaksinuar me dozën anti-COVID

981 fëmijë dhe adoleshentë janë injektuar me 1 ose 2 doza të vaksinës anti-COVID në Shqipëri. Përqindja e fëmijëve të vaksinuar...

Pfizer kërkon autorizim për vaksinim të fëmijëve nën 5 vjeç

Kompanitë farmaceutike Pfizer dhe BioNTech kërkojnë autorizim urgjent nga institucionet shëndetësorë të SHBA për vaksinim anti-COVID për fëmijët e gurpmoshës nga...