fermeret

1.8 mld lekë për fermerët, subvencione për naftën dhe blegtorinë

Me rishikimin e buxhetit në muajin nëntor, qeveria do të ndajë deri në fund të vitit 1.8 mld lekë për fermerët...

Si u mashtruan kultivuesit e duhanit

Temë e emisionit Money në Euronews Albania, këtë të shtunë, ishte kultivimi i duhanit në vendit tonë dhe të ardhurat e...

Fermerët ankohen për tregun: Kostot e larta dhe mungesa e ofertës na penalizojnë

Fermerët e myzeqesë kanë nisur tashmë korrjen e kulturave si grurë, elb dhe tërshërë, por mungesa e tregut dhe çmimet e...

Habiten fermerët! Lindin dy qengja që duken si viça…

Dy qengja 'shalai' lindën pasi një dele Shetland u fut në dhomën e një dashi "Valais". Duket pak e komplikuar, por për...

Festa e qershive në Drobonik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Drobonik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët...

“Rregullojmë rrugët dytësore”, nga Kashari, Këlliçi premton mbështetje për fermerët

Kandidati i opozitës për bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi vijoi turin e takimeve me banorë të zonës së Kasharit, ku bisedoi...

Tregtarët 4-fishojnë çmimin e qepës, fermerët në Korçë e shesin me 30 lekë/kg

Fermerët që merren me prodhimin e qepës në zonën e Korçës ankohen se rritja e çmimit të produktit të tyre bëhet...

Fermerët me humbje: E shesin qepën me 18 lekë, më mirë të ikim të punojmë në Greqi

Fermerët e Korçës janë ankuar në emisionin "Goodmorning Albania" se pavarësisht investimeve të bëra, ata sërish po dalin me humbje. Fermerët deklaruan...

Ndahen 30 mln euro subvencione për fermerët, 12 mln për naftën falas

Qeveria ka miratuar vendimin që i hap rrugë disbursimit të fondit 30 milionë euro për mbështetjen e fermerëve dhe blegtorëve gjatë...

Program pune me Gjermaninë për fermerët, ndihmohen blegtorët e agropërpunimi

Shqipëria do të bashkëpunojë me Gjermaninë për zhvillimin e bujqësisë dhe blegtorisë. Një program i ri do të nisë zbatimin në...

Rama nga Korça: Qeveria ka dhënë 50 milionë lekë për bujqësinë

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme ka zhvilluar një bashkëbisedim me fermerët e Korçës. Në fjalën e tij, ai tha se qeveria...

Kalbet produkti në Vlorë, fermerët s’kanë treg për shitjen e prodhimeve

Ndodhen në fshatin Panaja pjesë e njësisë administrative Qendër në Bashkinë e Vlorës. E njohur për kultivimin e rrushit por edhe...

“S’është koha për lëmosha’, Rama-fermerëve: Ecni me plan, si sipërmarrjet

Kryeministri Edi Rama u shpreh gjatë fjalës së tij në Universitetin Bujqësor të Tiranës, se fermerët duhet të ecin me plan...

Fermerët e Shkodrës padisin Agjencinë e Bujqësisë, kërkojnë subvencionet

Pas disa protestave të organizuara në Shkodër, fermerët e Vaut të Dejës kanë depozituar padi në prokurori kundër drejtueses së AZHBR-së...

Nafta rrit 30 mln € kostot në bujqësi, 31.4 % e fermerëve përfituan nga skema

Vetëm 31.4% e fermerëve kanë arritur të përfitojnë nga skema e naftës pa taksa. Të dhënat zyrtare të siguruara nga Euronews...

Braçe kritika qeverisë për fermerët, duartrokitet nga opozita

Me tone të forta në Kuvend, deputeti socialist Erion Braçe ka kërkuar nga qeveria më shumë vëmendje për fermerët. Ish-zëvendëskryeministri tha se...