festival

Dua Lipa elektrizon Prishtinën, “Sunny Hill” thirrje për liberalizimin e vizave

Mijëra qytetarë të Prishtinës kënduan dhe vallëzuan në Parkun e Gërmisë, me artistët që festivali Sunny Hill solli për ta. Ylli...

Korça gati për ‘Mik Festival’, artistë shqiptarë dhe nga bota bashkë në skenë

Artistë të njohur shqiptarë dhe nga bota do të mblidhen në Korçë në Mik Festival. Edicioni i pestë do të zgjasë 3...

Mbahet festivali i muzikës së Dhomës në Durrës

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës është zhvilluar për herë të parë jashtë “dhomës”. “Kepi i Rodonit” mirëpriti një nga koncertet e...

Mbyllet festivali i folkut në Tiranë, Ukraina rrëmben çmimin e parë

Që prej datës 19 korrik, Tirana është gjallëruar nga mbërritja e 10 ansambleve popullore që kanë emocionuar publikun me performancat e...

Nis në Tiranë festivali ndërkombëtar i filmit Travel Fest Albania

Për herë të parë në Tiranë çelet Festivali ndërkombëtar i filmit Travel Fest Albania. Deri të dielën, në Kinema do të...

Festivali i vallëzimit në Kalamata, për 10 ditë performojnë 26 grupe

Festivali i Vallëzimit në Kalamata, eventi më i rëndësishëm në Greqi, është kthyer me edicionin e 28-të. Për 10 ditë, nga 15...

Festivali ndërkombëtar i folkut, Tirana pret 8 ansamble popullore

Për tre ditë në kryeqytet, publiku do të mund të ndjekë vallet tradicionale të 8 ansambleve të huaja të cilët do...

Festivali i lojërave popullore, folklori e ritet e krahinave garojnë në Devoll

Për herë të parë në Shqipëri është zhvilluar Festivali Folklorik Tipologjik Kombëtar i lojërave popullore dhe riteve, i cili është mbajtur...

Festivali që nisi në Sarajevë vijon misionin e tij në Itali

Muzika është  një shkëndijë e cila mund të rindezë dialogun e të krijojë një shpresë të re. Nga Sarajeva në vitet 90,...

Festival me punimet e fëmijëve, mesazhe për paqen në Ukrainë

“Stand with Ukraine Festival” ishte aktiviteti, që u zhvillua të enjten në Muzeun Arkeologjik të Durrësit. Rreth 70 fëmijë u solidarizuan me...

Nis festivali i filmit në Korçë, pjesëmarrës artistë nga 28 vende të botës

"Korça short film fest" ka startuar edicionin e tij të 9 në qytetin juglindor. Filmat me metrazh të shkurtër nga dhjetëra vende...

“Sunny Hill Festival 2022” do mbahet në Prishtinë dhe në Tiranë

“Sunny Hill Festival 2022” është rikthyer në Prishtinë, pas anulimit të tij dhe zhvendosjes pak ditë më parë në Tiranë. Përmes një...

Juibelu i 60-të, nis sonte festivali i fëmijëve në Shkodër

Sonte starton në Shkodër Festivali Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë. Do të jetë një spektakël i veçantë pasi është jubileu i...

Netët e “Bejkës së Bardhë”, festivali folklorik mbi polifoninë labe

Për të tretin vit radhazi, Piluri u kthye në kryeqendrën e polifonisë labe. Është zgjedhur ky vend për të nderuar Lefter...

Rikthehet festivali ‘Ekrani i artit’ i Adrian dhe Melisa Pacit

Këtë herë festivali do të vijë para publikut edhe më i pasur me filma e dokumentarë mbi artin, video art, ekspozita,...

“Aulona Interfolk Festival” në Vlorë, interpretojnë 14 grupe nga 7 shtete

Edicioni i 14-të i “Aulona Interfolk Festival”, në Vlorë, solli një atmosferë ku mbizotëronte folklori. Këtë vit 14 grupe nga 7 shtete...