fifa

Infantino rizgjidhet në krye të FIFA-s, mandati i tretë për 52-vjeçarin

Xhani Infantino do të qëndrojë në krye të FIFA-s deri në vitin 2027, duke fituar mandatin e tij të tretë. 52-vjeçari...

Bolsonaro nën hetim për 3,2 mln dollarë bizhuteri “dhuratë” nga sauditët

Ish-presidenti brazilian Jair Bolsonaro është akuzuar se ka tentuar të sjellë në vend bizhuteri me vlerë disa milionë euro, të cilat...

“I dua dhe ata që më urrejnë”- Infantino rizgjidhet në krye të FIFA-s

Gianni Infantino u rizgjodh si president i FIFA-s gjatë Kongresit të 73-të në Kigali të enjten. Një fitore proceduriale, pasi në garë...

Messi lojtari më i miri për vitin 2022, Scaloni mposht Ancelottin dhe Guardiolën

Lionel Messi është kurorëzuar si futbollisti më i mirë për vitin 2022. Ceremonia për ndarjen e çmimeve "The Best" u zhvillua...

‘FIFA-Gate’, nis gjyqi për korrupsion lidhur me të drejtat televizive

Ka nisur në Nju Jork gjyqi ndaj dy ish-drejtuesve ekzekutivë të kompanisë amerikane “Fox” dhe agjencisë argjentinase “Full Play”. Hernan Lopez dhe...

Dënimin i FIFA-s ndaj Serbisë për fyerjet kundër shqiptarëve, reagon FFK

Federata e Futbollit së Kosovës ka reaguar në lidhje me vendimin e FIFA-s për të dënuar Serbinë me 50 mijë franga...

FIFA nis hetim kundër Argjentinës

Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) ka nisur procedurat disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Argjentinës për sjellje të pahijshme të lojtarëve...

FIFA dënon Serbinë për ofendimet ndaj Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqirit

Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) ka dënuar Federatën Serbe me 50 mijë franga, për thirrjet fyese të tifozëve në ndeshjen ndaj...

Propozimi i kreut të FIFA-s: Çdo vend të ketë një stadium me emrin “Pele”

Në stadiumin “Vila Belmiro” të qytetit Sao Paulo, Brazil, po mbahen homazhet në nderim të legjendës së futbollit Pele. Të pranishëm janë...

FIFA publikon renditjen e kombëtareve | Brazili në krye, Maroku ngjitet me 11 vende

FIFA ka publikuar renditjen e kombëtareve, e cila do të jetë dhe e fundit për vitin 2022. Brazili qëndron në krye...

Gjyqtari përjashtohet nga Botërori, Lahoz dënohet nga FIFA

15 kartonë të verdhë, grushta në fushë dhe faulle pafund, kjo ishte panorama e ndeshjes Argjentinë-Holandë, e cila rezulton e fundit...

FIFA gjobit Serbinë

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së...

Behgjet Pacolli: Nëse Xhaka dënohet për fanellën Jashari gjobën e paguaj unë

Biznesmeni Behgjet Pacolli deklaroi se nëse Granit Xhaka dënohet sepse veshi fanellën me mbiemrin Jashari në fund të ndeshjes me Serbinë,...

Gashi: FIFA të hetojë trajnerin serb, ofendoi shqiptarët gjatë ndeshjes Serbi-Zvicër

Gazetari sportiv, Lorik Gashi thotë se FIFA duhet të hetojë dhe të dënojë trajnerin e kombëtares së Serbisë, pasi ky i...

Roland Qafoku: Prej vitesh, UEFA dhe FIFA kanë ‘përkëdhelur’ kombëtaren e Serbisë

Gazetari Roland Qafoku thotë se UEFA dhe FIFA, prej vitesh kanë 'përkëdhelur' kombëtaren e Serbisë në raport me ndeshjet që ka...

Provokimi serb në Botëror/ Flamuri me hartën e Kosovës, FIFA nis hetimet

Fotot e publikuara nga dhoma e zhveshjes e kombëtares së Serbisë përpara sfidës me Brazilin, ku shfaqej harta e Kosovës nuk...