film

Studimi: Drakula i vërtetë mund të ketë qenë vegan, ushqehej në bazë bimore

Asgjë nuk të kujton një vampir gjakatar më shumë se emri Drakula. Pavarësisht kësaj, njeriu që frymëzoi kontin më të pangopur...

Lufta e Ukrainës bëhet film, Rusia sponsorizon dramën “Dëshmitari”

Filmi shtjellohet rreth një violinisti të njohur belg, i cili mbërrin në Kiev për të performuar. Data është shkurt 2022, dhe...

Barbie, filmi më fitimprurës ndonjëherë për kompaninë Warner Bros

Filmi i regjisores Greta Gerwig, Barbie, e ka tejkaluar filmin The Dark Knight, të shpërndarë nga Warner Bros, si filmi më...

Barbie regjistron fitime marramendëse, filmi më i shikuar në SHBA e Kanada

Barbie është kthyer në filmin më të shikuar këtë vit në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, ka thënë kompania për shpërndarjen...

Festivali i Filmit në Dropull rrit bashkëpunimin kulturor mes shteteve

Në Gjirokastër nuk ka sesi të mungojë Festivali i Filmit të shkurtër në Dropull. Artdashës të filmit nga vende të ndryshme...

VIDEO| Dua Lipa aktore më filmin e ri “Barbie”

Filmi “Barbie”, me regji të Greta Gerwig do të shfaqet këtë verë. Pamje nga filmi i kukullës më të famshme janë...

Nata aziatike e kinemasë, aktorët e filmit “Gjithçka, kudo” triumfojnë në “SAG”

Filmi “Gjithçka, kudo” ka përforcuar statusin e tij në garën për çmimet Oscar, pasi ka korrur një sërë fitoresh në ceremoninë...

Filmi shqiptar merr çmim në Itali

Filmi shqiptar Sheets është vlerësuar dy herë në festivalin e filmit në Trieste. Produksioni me metrazh të shkurtër nga Evi Gjoni,...

Mirush Kabashi tregon të pathënat e filmit “Koncert në vitin 1936”

Mirush Kabashi tregoi në Euronews Albania disa nga detajet e filmit “Koncert në vitin 1936”. Ai tregoi se Enver Hoxha e kishte...

Filmi shqiptar në Netflix, regjisori: Kemi diskutuar rreth 3 muaj për kontratën

Duke filluar nga data 26 nëntor dhe për pesë vitet e ardhshme do të keni mundësi të shihni filmin "Nëntori i...

“Shqipëria është zero”, regjisori i filmit për Oscar: Shteti nuk ka fonde

"A cup of coffee and new shoes on" është filmi me të cilin Shqipëria do të kërkojë nominimin për Oscar. Regjisori i...

Historia e notareve siriane, Netflix sjell aventurën e dhimbshme të dy motrave

Një histori pikëlluese por që ia vlen të tregohet. Ajo rrëfen realitetin me të cilin përballen refugjatët. “Notaret” është një biografi...

Filmi që bëri bashkë ikonat e kinematografisë shqiptare në Pogradec

Në sallën e mbushur plot, që nuk ndodh ta shohim shpesh pallatin e Kulturës në Pogradec, është shfaqur premiera e filmit...

“Të lindet një njeri”, shfaqja nisi rrugëtimin në Tiranë, sot përfundon në Shkodër

"Të lindet një njeri" është shfaqja të cilën Stefan Çapliku ka sjell për publikun pogradecar. Një vepër e poetit të mjerimit Migjenit,...

‘Vera andrron detin’ në kinema, filmi mbi pabarazinë gjinore merr çmimin Golden Sun

Filmi kosovar ‘Vera andrron detin’ me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqit u shfaq premierë të shtunën për publikun. Vera,...

Aktorja, Rina Krasniqi: Jam paragjykuar për rolin e burrit dhe të gruas në film

Aktorja Rina Krasniqi thotë se është paragjykuar në lidhje me rolin e saj në filmin “Virgjëresha Shqiptare”, ku fillimisht luan rolin...