filmi

Filmi “Të gjithë në të njëjtën kohë” triumfon me 7 në Oscars

"Everything Everywhere All at Once" ("Të gjithë në të njëjtën kohë") ka fituar çmimin Oscar për filmin më të mirë nga...

“Humba kujdestarinë e fëmijës prej skenave të nxehta”, rrëfimi prekës i Sharon Stone

Aktorja Sharon Ston ka rrëfyer se për shkak të paragjykimit të gjykatësit, ajo humbi kujdestarinë e djalit të saj. Shkak për...

I vetmi i mbijetuar në pallat, 19-vjeçari: Ja filmi që më mësoi sjelljen në tërmete

Mediat turke kanë publikuar historinë e 19-vjeçarit Gürkan Öztürk, i cili ishte i vetmi i mbijetuar në një pallat të shembur...

OSCARS 2023, filmi gjerman mbi luftën thyen rekord me 8 nominime

Janë shpallur këtë të martë nominimet për çmimet OSCARS 2023. “All Quiet on the Western Front” është filmi më i spikatur...

Filmi që na çon në OSCARS 2023, së shpejti premierë në Tiranë

Në Tiranën e ditëve të sotme, dy djem në të tridhjetat, Agimi dhe Gëzimi, vëllezër binjakë të cilët nuk mund të...

Restaurohet filmi “Tana”, premiera edhe në Korçë

Filmi i parë artistik shqiptar "Tana" u restaurua duke e sjellë në cilësi më të mirë audiovizuale. Filmi është transmetuar në Korçë,...

‘Treni niset drejt qiellit’, filmi që bëri bashkë Irene Pappas dhe Piro Milkanin

Regjisori Piro Milkani ka interpretuar në krah të aktores me origjinë shqiptare Irene Pappas, në një film. Në emisionin Sot në Euronews...

Filmi shqiptar në Oscar 2023

Filmi artistik “Një filxhan kafe dhe këpucë të reja veshur” “A cup of coffee and new shoes on”, me skenar dhe...

‘Ukraina’ në festivalin e Venecias, solidaritet me popullin e prekur nga lufta

Festivali më i vjetër i filmit në botë në Venecia këtë të enjte u distancua pak nga shkëlqimi i tij  për...

Festivali i Filmit në Venecia, aktorja Catherine Deneuve merr ‘Luanin e Artë’

Aktorja dhe prezantuesja spanjolle, Rocìo Munoz Morales, së bashku me kolegen Julianne Moore, hapi Festivalin e Kinemasë së Venecias. Ikona e kinemasë...

Rikthehet festivali ‘Ekrani i artit’ i Adrian dhe Melisa Pacit

Këtë herë festivali do të vijë para publikut edhe më i pasur me filma e dokumentarë mbi artin, video art, ekspozita,...

Festivali i filmit, eventi nga ku kaluan yjet botërorë

Sophia Loren, Brigitte Bardot, Alfred Hitchcock, Kirk Douglas, Sean Connery, Pedro Almodovar, Nicole Kidman, Jean-Claude Van Damme, Johnny Depp të gjithë...

Film për jetën e fëmijëve jetimë nga lufta, në Festivalin e filmit në Selanik

Në filmin e tij të fundit, ‘Një shtëpi e ndërtuar nga copëzat’, producenti danez Simon Lereng Wilmont fokusohet tek strehimi i...

50-vjetori i filmit ‘The Godfather’

Kompania e njohur kinematografike amerikane, “Paramount Pictures”, organizoi një festë për të përkujtuar një prej kryeveprave të saj, filmin “Kumbari” ose...

Shqiptarët s’e duan kinemanë, thotë regjisori i Bolero në vilën e pleqve

Filmi shqiptar fitues i 4 çmimeve prestigjioze ndërkombëtare, “Bolero në vilën e pleqve”, po shfaqet në kinematë e vendit nga 3...