finlanda

Nënshkruhen protokollet e pranimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO

30 anëtarët e NATO-s do të nënshkruajnë sot  protokollet e pranimit për Suedinë dhe Finlandën duke dërguar ofertat e anëtarësimit  për...

‘Rrezikohet siguria’, paralajmërimi i Erdogan për anëtarësimet në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka paralajmëruar se hyrja e Finlandës dhe Suedisë në NATO do të sjellë rreziqe sigurie...

SHBA krah Suedisë e Finlandës, vetoja turke vështirëson anëtarësimin në NATO

Procesi i anëtarësimit  të Suedisë dhe Finlandës në NATO po rezulton të jetë më i vështirë se sa pritej. Pavarësisht plotësimit...

Zgjerimi i NATO-s mision i pamundur, dështojnë përpjekjet për bindjen e Turqisë

Bindja e Turqisë që të heqë veton ndaj integrimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO. Ka qenë ky qëllimi i vizitës...

Rusia i ndërpret Finlandës furnizimin me gaz

Rusia ka ndërprerë furnizimin me gaz të Finlandës, duke shënuar kështu përshkallëzimin e përplasjes me Perëndimin për pagesën me rubla. Ndërprerja u...

Stoltenberg: Së shpejti vendimi për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se anëtarët e NATO-s do të marrin një vendim të shpejtë për mirëpritjen...

Kushti që Finlanda i vendos NATO-s për armët bërthamore

Finlanda nuk dëshiron që NATO të vendosë armë bërthamore ose të krijojë baza ushtarake në territorin e saj edhe nëse bëhet...

Turqia frenon vrullin e Suedisë dhe Finlandës në NATO: Nuk mund t’i pranojmë

Suedia dhe Finlanda dorëzuan zyrtarisht aplikimet për të hyrë në NATO, por brenda pak orësh Turqia bllokoi lëvizjen për përshpejtimin e...

Finlanda dhe Suedia dorëzojnë sot aplikimet për në NATO

Finlanda dhe Suedia do të dorëzojnë aplikimet e tyre në NATO të mërkurën, tha kryeministrja suedeze Magdalena Andersson gjatë një konference...

Parlamenti i Finlandës miraton kërkesën për anëtarësimin në NATO

Ditën e sotme parlamenti i Finlandës ka miratuar kërkesën për anëtarësimin në NATO. Votimi erdhi pasi Presidenti Sauli Niinisto dhe qeveria vendosën...

Erdogan këmbëngul kundër Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti i Turqisë ka ritheksuar kundërshtimin e tij ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO, vetëm disa orë pasi ata...

Suedia firmos aplikimin për anëtarësim në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë Ann Linde nënshkroi të martën në mëngjes një aplikim që deklaronte se vendi dëshiron të anëtarësohet...

Paralajmërimi i Rusisë nëse Finlanda dhe Suedia futen në NATO

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov tha të hënën se Finlanda dhe Suedia nuk duhet të kenë iluzione se Moska 'do...

Anëtarësimi i Finlandës e Suedisë në NATO jo në dorë të Rusisë, thotë Pentagoni

Një zëdhënës i Pentagonit thotë se Rusia nuk mund të vendosë nëse Suedia dhe Finlanda mund të anëtarësohen në NATO. John Kirby...

Finlanda zyrtarizon kërkesën për anëtarësim në NATO

Qeveria e Finlandës njoftoi të dielën se do të aplikojë për t'u bashkuar me NATO-n, duke hequr dorë nga neutraliteti i...

Ankaraja përsërit votën kundër Finlandës në NATO, reagon Helsinki

Takimi informal i ministrave të Jashtëm vazhdoi në Berlin me çështjen e anëtarësimit të ardhshëm të Finlandës në tryezë. Helsinki është në...