Finlande

Finlanda e Suedia në NATO, Kuvendi ratifikon nesër protokollet e anëtarësimit

Nesër në seancë e kuvendit të Shqipërisë do të miratohen dy protokollet e NATO-s për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në këtë aleancë. Kërkesa për...

Finlanda dhe Sllovenia shpresojnë për liberalizimin e vizave për Kosovën

Edhe pse procesi i liberalizimit të vizave për Kosovën ka zgjatur për vite me radhë, ministrja e Jashtme e Finlandës, Tytti...

Kanadaja, vendi i parë që ratifikon anëtarësimin në NATO të Finlandës e Suedisë

Kanadaja është vendi i parë që ka ratifikuar anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në aleancën ushtarake të NATO-s. Lajmin e ka bërë...

Nuk besoj se Turqia do bllokojë zgjerimin e NATO-s, thotë Stoltenberg

Me firmosjen e protokolleve të anëtarësimit për Suedinë dhe Finlandën, procesi i ratifikimit mund të nisë zyrtarisht. Por mes parlamenteve që duhet...

Ministrja finlandeze: Është koha që të liberalizohen vizat me Kosovën

Është koha që të liberalizohen vizat për qytetarët e Kosovës, si i vendi i vetëm në rajon që nuk gëzon lirinë...

Erdogan: Suedia dhe Finlanda të mbajnë premtimet, ndryshe nuk hyjnë në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tajip Erdogan deklaroi se Finlanda dhe Suedia duhet së pari të mbajnë premtimet e bëra ndaj Ankarasë,...

Suedia dhe Finlanda do nënshkruajnë protokollin e anëtarësimit më 5 korrik

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se Suedia dhe Finlanda do nënshkruajnë protokollin e anëtarësimit të martën, më 5...

Biden falënderon Erdoganin që ‘lejoi’ Finlandën dhe Suedinë në NATO

Presidenti i SHBA, Joe Biden falënderoi homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan në fillim të një takimi të mërkurën, që...

Stoltenberg: Me Suedinë dhe Finlandën fillon një epokë e re për NATO-n

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se Aleanca po hyn në një epokë të re me marrëveshjen që i...

NATO fton zyrtarisht për anëtarësim Suedinë dhe Finlandën

NATO ka ftuar zyrtarisht Suedinë dhe Finlandën këtë të mërkurë, për t'u bashkuar me aleancën ushtarake. Zgjerimi i aleancës me te dyja...

Turqia kërkon ekstradimin e të dyshuarve për terrorizëm nga Suedia dhe Finlanda

Turqia do të kërkojë ekstradimin e 33 të dyshuarve për terrorizëm nga Finlanda dhe Suedia. Kjo kërkesë vjen pas një marrëveshjeje që...

Turqia i hap rrugë anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO

Turqia ka rënë dakord për të mbështetur anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në aleancën ushtarake të NATO-s. Lajmin e ka bërë...

Aplikimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO, përpjekje për të bindur Erdogan

Aleanca Euroatlantike po punon fuqishëm për t’i dhënë fund bllokimit që do të lejonte anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë. Në samitin...

Erdogan takim me liderët e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësimin në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tajip Erdogan do të diskutojë me liderët e Suedisë dhe Finlandës të martën, në lidhje me anëtarësimin...

Suedia e Finlanda drejt NATO-s, si përfundoi neutraliteti i 2 shteteve

Pushtimi rus i Ukrainës i dha fund neutralitetit historik të Finlandës dhe Suedisë, një parim që i mbajti këto shtete jashtë...

Rama: Shqipëria mbështet anëtarësimin e Finlandës në NATO

Kryeministri Edi Rama deklaroi se Shqipëria do të mbështesë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në aleancën ushtarake të NATO-s. Deklaratën, Rama e...