fluturime

Fluturime me parashutë në Gjirokastër, pilotë nga gjithë bota dhurojnë spektakël

Fluturimet me parashutë kanë mbledhur në aerodromin e Gjirokastrës 30 parashutistë amatorë nga Italia si dhe të apasionuar pas sporteve të...

Qindra fluturime anulohen në Gjermani për shkak të grevës në 4 aeroporte

Stafi në katër aeroporte gjermane - Dusseldorf, Këln/Bon, Shtutgart dhe Baden-Baden janë sot në grevë duke kërkuar paga më të larta...

Çfarë e shkaktoi ndaljen e fluturimeve brenda SHBA-së?

Administrata Federale e Aviacionit (FAA) e ka lejuar rinisjen e fluturimeve pas një ndërprerjeje në sistemin që paralajmëron pilotët për çfarëdo...

Anulohen fluturimet në Shkup, pas kërcënimeve me bomba

Aeroporti i Shkupit ka anuluar të premten të gjitha fluturimet e planifikuara, pas disa kërcënimeve me bomba që ka pranuar përmes...

500 fluturime në ditë, ambientalistët shqetësohen për rritjen e ndotjes në Katar

Para nisjes së Kupës së Botës në futboll, Katari kishte dhënë garanci se nuk do të tejkalohet niveli i ndotjes. Por...

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një...

CEO i Ryanair: Thuajini lamtumirë biletave të avionit 10 euro 

Pasagjerët nuk do të kenë më shansin për të blerë bileta të lira avioni prej 10 eurosh në vitet e ardhshme,...

‘Lufthansa’ anulon 1 mijë fluturime, ‘bllokohen’ rreth 134 mijë pasagjerë

Stafi i ‘Lufthansa’-s hyri në një grevë mbarëkombëtare në Gjermani e cila do të zgjasë deri në orën 6:00 të mëngjesit të...

Linjat ajrore anulojnë mbi 25 mijë fluturime të planifikuara në gusht

Linjat ajrore në të gjithë botën kanë anuluar më shumë se 25,000 fluturime nga oraret e tyre të fluturimeve për muajin...

Mbi 3000 fluturime në një ditë, Bullgaria kap shifrën më të lartë që nga 2019

Autoriteti i Kontrollit të Trafikut Ajror BULATSA njoftoi sot se për herë të parë që nga fillimi i pandemisë, 3.082 fluturime...

Kosova nënshkruan marrëveshje me Turqinë për transportin ajror

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka deklaruar në Prishtinë se ekzistenca e FETO-s në Kosovë dëmton raportet mes dy...

BE-ja heq mbajtjen e maskave gjatë fluturimeve

Bashkimi Evropian nuk do të kërkojë mbajtjen e maskave në aeroporte dhe avionë duke filluar nga java e ardhshme, njoftuan autoritetet...

Vonesa të shumta në aeroportet e Europës gjatë verës, shkak mungesa e stafit

Vonesat e fluturimeve do të jenë të pashmangshme në shumicën e aeroporteve të Europës këtë verë. Në aeroportin Schiphol, Holandë ka mungesë...

2 avionë të rinj i shtohen flotës së ‘Air Albania’

Pas shtimit të destinacioneve të reja në Londër, Athinë, Duseldorf, ‘Air Albania’ ka shtuar edhe 2 destinacione të reja. Nga Aeroporti Ndërkombëtar...

Aeroporti i Kukësit do lidhë veriun e Shqipërisë me diasporën, thotë Et’hemaj

Drejtori ekzekutiv i Aviacionit Civil, Maksim Et’hemaj thotë se aeroporti i Kukësit është rajonal dhe nuk e konkuron dot aeroportin e...

Et’hemaj: Në Rinas do bëhet zgjatimi i pistës për fluturime transoqeanike

Drejtori ekzekutiv i Aviacionit Civil, Maksim Et'hemaj tha se një ndër objektivat e institucionit që drejton, është zgjatimi i pistës në...