fonde

Studentja siriane në SHBA mbledh 5 500 dollarë për të prekurit nga tërmeti në Siri

Nicole Albotros është një studente siriane e cila jeton në Amerikë. Ajo nuk është prekur fizikisht nga tërmeti, por sigurisht është...

‘Shtoni fondet’, BE përgjigje Ramës: Nuk jemi dakord, ja çfarë po bëjmë për ju

Ambasadorja e Bashkimit Europian, Christiane Hohmann i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama i cili pak ditë më parë ka kërkuar publikisht...

Fondet IPARD, 146 mln euro, aplikimet nisin në mars

146 mln euro është shuma e përgjithshme e IPARD 3, me të cilën do të mbështeten projektet për zhvillimin e bujqësisë...

Hungaria nuk përmbush reformat anti-korrupsion, BE-ja i ‘ngrin’ fondet

Komisioni Evropian ka vendosur të veprojë me dorë të hekurt ndaj Hungarisë, duke propozuar ngrirjen e 7.5 miliardë eurove nga Fondi...

“Shqipëria është zero”, regjisori i filmit për Oscar: Shteti nuk ka fonde

"A cup of coffee and new shoes on" është filmi me të cilin Shqipëria do të kërkojë nominimin për Oscar. Regjisori i...

10 mln dollarë për emergjencat, si ndahen fondet për përmbytjet dhe zjarret

Pas zjarreve në verë, tashmë Shqipëria po përballet me fatkeqësinë e përmbytjeve. Për të përballuar këto fenomene, shteti ka vënë në...

Një grup republikanësh në SHBA kërkojnë auditim të fondeve të dërguara në Ukrainë 

Përfaqësues të caktuar të Partisë Republikane në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan kanë kërkuar një auditim financiar të fondeve të...

Fondet e ulëta buxhetore për rimbursimin e ilaçeve, vetëm 5 barna të reja në 3 vjet

Bashkimi Evropian për periudhën 2017-2020 ka miratuar rreth 160 barna të reja që trajtojnë sëmundje të ndryshme, ndërsa Shqipëria vetëm 5...

BE pritet t’i pezullojë Hungarisë fondin prej 7,5 miliardë eurosh

Komisioni Evropian bëri sot thirrje që Hungarisë t'i mohohen 7.5 miliardë euro nga fondet e BE-së për shkak të shqetësimeve për...

Tabaku: Qeveria e paaftë të menaxhojë fondet e Bashkimit Evropian

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku thotë se qeveria është e paaftë që të thithë dhe menaxhojë fondet e Bashkimit Evropian. Gjatë...

Gazetari Erebara: Rindërtimi, njësoj si qeveria në drejtimin e gabuar

Në një intervistë për Euronews Albania, gazetari i BIRN, Gjergj Erebara tha se qeveria 2 vite më parë vendosi që të...

Komisioneri i BE për Euronews Albania: Janë dhënë 75 mln euro për arsim

Komisioneri i Bashkimit Europian për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarčič zhvilloi një takim me kreun e qeverisë Edi Rama këtë të...

SHBA akordon $100 milionë në ndihma për mbrojtje civile në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara pritet t'i japin Ukrainës edhe $100 milionë të tjera në formën e ndihmave për mbrojtjen e civilëve, konfirmoi...

Sa para ka dhënë BE për rindërtimin pas tërmetit?

Pas nëntorit 2019-të, BE mori përsipër rindërtimin e 63 shkollave dhe 27 monumenteve të kulturës të dëmtuara prej tërmetit. Bëhet fjalë për 115 milionë euro. Nga 27...