francesku

“Po lutem vazhdimisht për paqen”, Papa Françesku pret Zelenskin në Vatikan

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski u takua me papa Françeskun në Vatikan. Papa Françesku i ka thënë presidentit ukrainas Volodimir Zelenski se vazhdimisht...

Papa Françesku i kthen Greqisë tre skulptura të Partenonit 2500-vjeçar

Papa Françesku vendosi të kthejë në Greqi tre pjesë të Partenonit 2500-vjeçar, që gjenden në koleksionet papale të Muzeut të Vatikanit...

Papa Françesku shkarkoi kryesinë e organizatës globale humanitare Caritas

Të martën, Papa Françesku shkarkoi të gjithë kryesinë e organizatës globale humanitare të Kishës Katolike për shkak të akuzave për ngacmim...

Papa Françesku takim me Macron në Vatikan 

Papa Françesku u takua sot në Vatikan me presidentin francez Emmanuel Macron. Bëhet fjalë për takimin e tretë të Papës me Macron...

Papa Françesku i kërkon Koresë së Veriut ta ftojë për vizitë

Papa Françesku i ka kërkuar Phenianit që ta ftojë në Korenë e Veriut, duke thënë në një intervistë televizive të premten...

Kur mund t’i japë fund luftës Putin, Papa Françesku zbulon bisedën me Orban

Papa Françesku tha se kryeministri hungarez Victor Orban i kishte treguar kur u takuan në fund të prillit se presidenti rus...

Papa Françesku thirrje liderëve politike: Armët po zënë vendin e fjalëve

Papa Françesku bëri sërish thirrje për ndalimin e sulmeve në Ukrainë. Këtë lutje, Ati i Shenjtë e bëri nga sheshi "Shën Pjetër" në...

Papa Françesku dënon mizorinë e luftës në Ukrainë

Papa Françesku dënoi mizorinë e luftës në Ukrainë të shtunën në një meshë para Pashkëve. Papa u ul në pjesën e përparme...

Papa Françesku thirrje Kievit e Moskës për armëpushim gjatë Pashkëve

Papa Françesku bëri thirrje që gjatë festës së Pashkës në Ukrainë të ketë armëpushim. "Hidhini armët poshtë!" tha Ati i Shenjtë në...

Papa dënon masakrën në Buça dhe puth flamurin ukrainas

Papa Françesku dënoi "masakrën në Buça" të shkaktuar nga rusët në Ukrainë, dhe puthi një flamur ukrainas. “Lajmet e fundit nga lufta...

Papa Françesku: Nuk mund të mësohemi me luftën

Nga Sheshi i Shën Pjetrit në Vatikan, lutja e të dielës iu kushtua dhënies fund të luftës në Ukrainë. Papa Francesku tha...

Ukrainë, Papa françesku thirrje liderëve të kontrollojnë ndërgjegjen para Zotit

Papa Françesku u shpreh të mërkurën se kërcënimi për luftë në Ukrainë i ka sjellë mjaft trishtim, teksa u bëri thirrje...

Papa Françesku për herë të parë në një emision televiziv

Për herë të parë pas 9 vitesh, Papa Françesku ka marrë pjesë në një emision televiziv. Ai u shfaq në "Che Tempo...