francez

Ambasadori francez largohet nga Nigeri 

Ambasadori i Francës në Niger, Sylvain Itte, është larguar nga Nigeri, thanë dy burime të sigurisë. Ite u largua nga Nigeri rreth...

Biznesi francez në Shqipëri rrit investimet, 433 kompani aktive në Shqipëri

Prezenca e investimeve franceze në vendin tonë ka patur një trend rritës përgjatë viteve 2018-2022. Sipas të dhënave të Bankës së...

Aeroporti në qytetin në bregun e Kanalit Francez do të mbajë emrin e Elizabeth II

Pas marrjes së miratimit nga mbreti britanik Charles III sot, aeroporti pranë qytetit Touk në veri të Francës, një vendpushim i...

Futbollisti francez akuzohet për përdhunim

Futbollisti francez Wissam Ben Yedder është akuzuar për përdhunim, tentativë përdhunimi dhe sulm seksual, thonë prokurorët në jug të Francës. Prokuroria e...

Senati francez miraton rritjen e moshës së pensionit, paralajmërohen greva

Senati francez ka votuar pro rritjes me 2 vjet të moshës së pensionit, duke e çuar në 64 vjet. I dominuar nga...

Ndahet nga jeta Zhyst Fonten, sulmuesi francez që shënoi 13 gola në një Kupë Bote

Ish-futbollisti francez Zhyst Fonten është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare, teksa lajmi është konfirmuar mëngjesin e kësaj të mërkure. Fonten mban...

Qyteti francez i kërkon Madonës t’i japë “borxh” një pikturë

Kryebashkiaku i Amiens, një qytet në Francën veriore, e pyeti këngëtaren Madonna nëse ajo mund t'i huazonte qytetit një pikturë të...

Universiteti prestigjioz francez prezanton studimet për Beyonce

Sa argëtuese do të kishin qenë orët mësimore nëse tema kryesore e studimit do të ishte një nga yjet e tu...

Makina përplas dy biçikleta në Vlorë, humb jetën turistja franceze

Një aksident me pasojë një të vdekur dhe një të plagosur ka ndodhur pasditen e së martës në Vlorë. Burime bëjnë me...

Ambasadori francez në Beograd: E paimagjinueshme që Serbia të jetë në anën e Rusisë

Ambasadori francez në Beograd, Pierre Cauchard deklaroi se askush në Evropë nuk mund ta imagjinonte Serbinë në anën e Rusisë. Ai tha...

Shuhet Jean Luc Godard, regjisori që revolucionarizoi kinemanë lë pas 100 filma

Regjisori francez Jean Luc Godard, njeriu që udhëhoqi Valën e Re të kinemasë franceze, ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare. Godard debutoi...

‘Më vjen turp ç’po ndodh’, politikani francez: Emigrantët s’po trajtohen me dinjitet

Politikanin francez Jean Pierre Moussally, një nga zyrtarët e lartë të partisë së gjelbër në Francë, ka shprehur hapur mbështetjen e...

Ministria e Jashtme bullgare ‘kundër’ propozimit francez

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë nuk është e kënaqur me propozimin francez. Ministrja e Jashtme bullgare Teodora Gençovska ka dorëzuar...

Protestat kundër propozimit francez, sot bllokadë në gjithë RMV

Për të gjashtën ditë me radhë me mijëra qytetarë u mblodhën në Shkup për të protestuar kundër propozimit francez i cili...

Charles Michel në Shkup, lobon për propozimin francez

Kryetari i Këshillit Evropian, Charles Michel, viziton sot Shkupin në kuadër të bisedimeve për propozimin francez për kornizën negociuese. Siç mësohet, qëllimi...

Mblidhet Këshilli i Sigurisë në RMV, shqyrtohet propozimi francez

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski mbledh sot Këshillin e Sigurisë ku do të shqyrtohet propozimi i modifikuar i presidencës...