francezë

Italianët dhe francezët ndër të parët të huaj që u larguan nga Gaza

Disa shtetas të huaj kanë filluar të kalojnë kufirin nga Gaza në Egjipt, thanë zyrtarët dhe mediat egjiptiane. Katër shtetas italianë janë...

Ishin bllokuar në shpellën e Pëllumbasit, RENEA shpëton dy turistët francezë

Policia e Tiranës i ka ardhur në ndihmë 2 turistëve francezë që kishin mbetur të bllokuar në vendin e quajtur "Gryka...

Niger: Mijëra persona marshojnë kundër trupave franceze

Mijëra persona kanë marshuar të shtunën në kryeqytetin e Nigerit, Niamej, duke kërkuar që Franca, ish-koloni në këtë vend, t’i tërheqë...

Protesta para ambasadës franceze në Niger: Perëndimi, jashtë vendit tonë

Disa mijëra mbështetës të fraksionit që mori nën kontroll shtetin afrikan të Nigerit përmes një grushti shteti kanë marshuar në rrugët...

Protesta masive për 1 Majin, sindikatat franceze bashkohen kundër “pensioneve”

Demonstratat e këtij 1 Maji në Francë nuk kanë qenë vetëm një celebrim i Ditës Ndërkombëtare të Punës, por edhe një...

Gjykata franceze miraton reformën e pensioneve

Organi më i lartë kushtetues i Francës ka miratuar rritjen e moshës së pensionit shtetëror nga 62 në 64 vjeç dhe...

Shkon në 6 numri i të vdekurve nga rënia e ortekut në Alpet franceze

Numri i të vdekurve nga orteku i së dielës në Alpet franceze u rrit në gjashtë, përfshirë dy udhërrëfyes malorë, thanë...

Media franceze: Zbuloni Shqipërinë dhe historinë e saj gjatë sistemit komunist

Me iniciativën e sipërmarrësit Dritan Gremi, u prezantua më 9 mars, në panairin e turizmit në Berlin, projekti me titullin: Turizmi rreth...

Policia franceze gjen 850 kg kokainë në plazh

Predha, alga deti dhe pothuajse një ton kokainë u gjetën nga policia detare franceze në një plazh në Kanalin anglez, njoftuan...

Mbi 1 mln njerëz në protestë, qeveria franceze s’tërhiqet nga vendimi për pensionet

Ministri i Punës i Francës, Oliver Disop tha sot se "nuk ka negociata" për rritjen e moshës së pensionit nga 62...

Kreu i Federatës Franceze të Futbollit paditet për ngacmim seksual

Kryetari i Federatës Franceze të Futbollit po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi një agjente femër doli publikisht me...

Futbollistët francezë anulojnë pritjen festive në Paris

Federata Franceze e Futbollit ka anuluar pritjen e planifikuar në Paris për kombëtaren e këtij vendi, e cila fitoi vendin e...

Virusi i mistershëm prek lojtarët francezë, Argjentina vijon e qetë përgatitjet

Kombëtarja franceze vazhdon të ketë mungesa në përgatitjet për finalen e madhe të Botërorit. Një virus gripi ka lënë jashtë stërvitjes qendërmbrojtësit...

Zbulohet Kupa e Botës në Doha, francezët kërkojnë ruajtjen e titullit

FIFA zbuloi më në fund trofeun që do t’i jepet fituesit të Kupës së Botës që do të nisë së shpejti...

Kolonja mahnit francezët, natyra dhe çmimet e ulëta tërheqin turistët

Kolonja është duke përjetuar momentet më të mira të saj në turizëm. Natyra e paprekur nga dora e njeriut, ushqimet tradicionale,...

Ministrja franceze akuzohet për përdhunim

Zyra e prokurorit publik të Parisit tha të mërkurën se kishte hapur një hetim mbi akuzat për përdhunim kundër ministres franceze...