G7

Forcat e armatosura ruse rritin ndjeshëm rreziqet bërthamore, thotë G7

Vendet e G7 kanë thënë se mbeten "thellësisht të shqetësuar nga kërcënimi serioz" i paraqitur nga veprimet e Rusisë rreth termocentralit...

Protesta në Samitin e G7-s, kërkohen masa kundër ngrohjes globale

Samiti i G7 në Bavari është pritur me protesta nga aktivistët kundër ndryshimeve klimatike. Rreth 900 persona dolën në rrugë për të...

Liderët e G7-s në Gjermani, konfirmohet mbështetja për Ukrainën

Fillimisht me foto dhe më pas në tryezën e rrumbullakët, liderët e 7 vendeve më të industrializuara të botës u takuan...

Liderët e G7-ës mblidhen ruajtjen e unitetit të Perëndimit

Presidenti amerikan Joe Biden, ka bërë thirrje për unitet të Perëndimit, para nisjes së Samitit të shtatë vendeve më të industrializuara...

Objektivi i G7-s, presidenti Biden kërkon ndalimin e arit nga Rusia

Misioni i Joe Biden në Evropë do të jetë forcimi i aleancës kundër Rusisë. Presidenti amerikan dhe liderët e G7-s planifikojnë...

Samiti i G7 për sigurinë ushqimore, në ndihmë të vendeve që preken nga kriza

Gjetja e zgjidhjeve urgjente për shpërthimin e krizës globale të ushqimit, shkaktuar kryesisht nga lufta në Ukrainë është qëllimi kryesor i...

G7 ofron mbi 18 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Liderët financiarë të G7 kanë rënë dakord për t’i ofruar Ukrainës një ndihmë prej 18.4 miliardë dollarë, raporton ‘Reuters’. Ministrat e Financave...

Siguria ushqimore, Moldavia në fokus në takimin e ministrave të jashtëm të G7

Ministrat e Jashtëm të G7 do të diskutojnë se si të zbuten shqetësimet e sigurisë ushqimore në takimin që do të...

‘Putin turpëroi Rusinë’, liderët e G7 gati për raundin e ri të sanksioneve

Në takimin virtual me liderët e G7 presidenti ukrainas Zelenski kërkoi më shumë mbështetje financiare nga vendet e pasura. Së bashku me...

Udhëheqësit e G7-ës zotohen të çojnë Putinin para drejtësisë

Udhëheqësit e G7 disktuan më 8 maj, për qëndrimet që do të mbajnë në vazhdim për Rusinë dhe mbështetësit e presidentit...

G7-a refuzon rublën ruse, Kremlini: S’japim gaz për bamirësi

Ministrat e Energjisë të 7 vendeve më të industrializuara të botës refuzuan kërkesën e presidentit Vladimir Putin, që të paguajnë me...

Sanksione të reja Rusisë, liderët e G7-s synojnë bllokimin e arit rus

Liderët e grupimit G7 ranë dakord të enjten të bllokojnë kapacitetet e Rusisë për të shitur rezervat e arit për të...

“Putini zgjodhi luftën”, Biden shpall sanksione të reja ndaj Rusisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, deklaroi se homologu i tij rus Vladimir Putin mban përgjegjësi të plotë për sulmin...