Gabriel Escobar

Escobar: Kosova dhe Serbia të zotohen se nuk do të ketë dhunë

Të premten, i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar deklaroi se qëllimi i vizitës së tij në Kosovë dhe Serbi...

​Escobar sot në Kosovë, takim me krerët e shtetit

Përfaqësuesi Special i ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar do të qëndrojë sot për vizitë në Kosovë. Vizita e tij zhvillohet sot...

Escobar: Mbështesim drejtësinë për viktimat e luftërave të ish-Jugosllavisë

I dërguari i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ka deklaruar se mbështet drejtësinë për viktimat e...

Asociacioni nuk duhet të jetë shtet brenda shtetit të Kosovës, thotë Escobar

I dërguari i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar deklaroi se krijimi i Asociacionit të komunave me...

Escobar: Evropa e lirë dhe në paqe nuk është e plotë pa Ballkanin Perëndimor

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar deklaroi se ideja e një Evrope të lirë...

Shpresoj që Serbia të vendosë sanksione ndaj Rusisë, thotë Escobar

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar shpreson që Serbia të vendosë sanksione ndaj Rusisë,...

Kurti diskuton me Escobar mbi sigurinë në Ballkanin Perëndimor

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është takuar me zv.ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për Çështje të Evropës, Gabriel Escobar. Takimi i Kurtit...

Lajçak dhe Escobar në Kosovë, ‘presion në rritje’ për dialogun

Miroslav Lajcak dhe Gabriel Escobar kanë vazhduar vizitën e tyre në Kosovë, duke u takuar me liderët politikë opozitarë. Burime nga opozita,...