gaz

Frika nga ndërprerja e gazit rus, gjermanët nisin të blejnë ngrohës elektrikë

Të shqetësuar për një krizë të mundshme energjetike gjatë muajve të dimrit, qytetarët gjermanë kanë filluar të blejnë ngrohës elektrike për...

Furnizimet me gazin rus, Von der Leyen: BE-ja të përgatitet për më të keqen

Evropa duhet të përgatitet për "situatën më të keqe" në lidhje me furnizimet me gazin rus. Kështu ka deklaruar Presidentja e Komisionit...

Gjermania redukton konsumin e energjisë, pritet dimër i vështirë

Lufta në Ukrainë duket se nuk e ka një fund, por ajo po godet familjet në Gjermani. Në Këln, autoritetet dhe...

Çmimet e gazit rriten pasi Rusia shkurton furnizimin në Gjermani

Çmimet e gazit janë rritur pasi Rusia ka shkurtuar më tej furnizimet me gaz në Gjermani dhe vende të tjera të...

Ministrja gjermane: BE-ja nuk dorëzohet përballë ‘shantazhit’ rus për gazin

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock tha se Bashkimi Evropian nuk do t'i dorëzohet "shantazhimit" të Moskës, pasi Gazpromi njoftoi për...

Gjermania nuk mund të varët më nga Rusia për furnizimin me gaz, thotë Scholz

Kancelari gjerman, Olaf Scholz thotë se Gjermania nuk mund të varët më nga Rusia për furnizimin me gaz. Gjatë një fjalim të...

Hungaria kërkon gaz në Rusi

Qeveria e Hungarisë dëshiron të blejë afër një miliardë metra kub gaz natyror nga Rusia, pavarësisht sanksioneve të Bashkimit Evropian. Ministri i...

Rusia rihap gazsjellësin për në Evropë

Rusia më 21 korrik riktheu furnizimet kritike të gazit në Evropë përmes Gjermanisë, duke rihapur gazsjellësin Nord Stream 1, dhjetë ditë...

‘Rusia po na shantazhon’, Bashkimi Evropian plan rezervë për gazin

Bashkimi Evropian duhet të përgatitet për më të keqen: mungesën e gazit dimrin e ardhshëm. Ndërsa Rusia kërcënon me ndalimin e furnizimeve,...

S’ka gaz për Evropën, Gazprom përdor klauzolën e ‘forcës madhore’

Komania ruse Gazprom u ka dërguar një letër klientëve të saj në Evropë se nuk mund të garantojë furnizimin me gaz...

Largohet kreu i Policisë Kufitare, dështon takimi Kurti-Vuçiç | 5 ngjarje

Largohet nga detyra kreu i Policisë Kufitare, pritet rokadë në disa drejtori Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Gledis Nano firmos largimin...

BE në kërkim të gazit, shtetet anëtare lidhin kontrata me vendet furnizuese

Presidenti i Republikës së Azerbajxhanit, Ilham Aliyev dhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen nënshkruan të hënën në Baku...

Gjermania druhet se reduktimi i gazit nga Rusia mund të bëhet i përhershëm

Furnizimi me gaz natyror rus në Gjermani nëpërmjet tubacionit Nord Stream 1 të Detit Baltik është ndërprerë për 10 ditë për...

Shell ka zbuluar një arterie të rëndësishme nafte dhe gazi, thotë Balluku

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku konfirmoi informacionin se Shell ka gjetur naftë dhe gaz në malin e Shpiragut në...

Rama: Sasi e madhe nafte dhe gazi është zbuluar në nëntokën shqiptare

Kryeministri Edi Rama nga Holanda, ku zhvilloi një bashkëbisedim me biznesmenë holandezë që punojnë në Shqipëri, tha se një zbulim i...

Lituania ndalon me ligj importin e gazit rus

Lituania ka ndaluar ligjërisht importin e gazit natyror rus, me përjashtim të tranzitit të tij në rajonin Kaliningrad. Ndryshimet në Ligjin për...