gazi

Cilat janë 3 shtetet që po kërcënojnë hapur ‘bashkimin’ europian?

Një trekëndësh i ri mes këtyre 3 shteteve duket se është kthyer në kërcënimin më të ri të unitetit europian. Lufta në...

Bordi i Transparencës: Rritet nafta, ulet gazi, nuk ndryshon benzina

Bordi i Transparencës ka njoftuar çmimet e reja për karburantin. Nafta është rritur, ndërsa gazi është ulur. Benzina nuk ka ndryshuar...

Çmimet e karburanteve në Kosovë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë në Kosovë ka publikuar çmimin maksimal për secilin produkt të naftës. Sipas njoftimit, çmimi maksimal i...

Orban: Nëse sanksionet kundër Rusisë hiqen, çmimi i gazit do të binte me 50 për qind

Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha se sanksionet ndaj Rusisë të vendosura nga Bashkimi Evropian duhet të hiqen, raporton Reuters duke cituar...

Gjermania shtetëzon gazin, masa radikale përballë frikës nga tkurrja e rezervave

Në përpjekjet e fundit për të kompensuar reduktimin e mundshëm të gazit, qeveria gjermane ka deklaruar se do të shtetëzojë importuesin...

Hungaria kundër vendosje së çmimit tavan për gazin rus

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto, ka paralajmëruar se propozimi për të vendosur një çmim tavan për gazin rus, do...

‘S’ia kemi nevojën Rusisë’, Rama: Shqipërisë nuk i duhet gazi rus

Kryeministri Edi Rama deklaroi në Forumin Strategjik të Bledit në Slloveni se Shqipëria nuk ja ka nevojën Rusisë për nevojat energjetike. I...

10 mln $ në ditë| Misteri i djegies masive të gazit rus çorodit ekspertët

Ndërsa kostot e energjisë në Evropë rriten në qiell, Rusia po djeg sasi të mëdha gazi natyror. Ekspertët thonë se gazi do...

Italia redukton varësinë nga gazi rus

Përpjekjet e bëra nga Italia për të reduktuar varësinë e saj energjetike nga gazi natyror rus në afat të shkurtër e...

Rritet çmimi i naftës, vendos Bordi i Transparencës

Bordi i Transparencës ka njoftuar sot çmimet e reja të karburanteve. Nafta është rritur, nga 227 lekë për litër në 239. Benzina është...

Plani për reduktimin e gazit, BE do të ulë me 15% konsumin deri në pranverë

Ministrat e Energjisë të Bashkimit Europian kanë arritur një marrëveshje të paprecedentë mbi një plan të energjisë që synon reduktimin në...

BE e cilëson të motivuar politikisht lëvizjen e Rusisë për reduktimin e gazit

Njoftimi i fundit i Gazprom për të reduktuar më tej furnizimin përmes gazsjellësit Nord Stream 1 është një "hap i motivuar...

Rusia redukton më tej furnizimin me gaz për Europën

Kompania shtetërore ruse Gazprom tha se do të shkurtojë edhe më tej furnizimet ditore të gazit përmes gazsjellësit Nord Stream 1...

Bordi ul çmimin e benzinës, nafta dhe gazi nuk ndryshojnë

Bordi i Transparencës ka vendosur të mos ndryshojë çmimin e naftës dhe gazit, ndërsa ka ulur çmimin e benzinës me 12...

Von der Leyen: BE të bëjë plane emergjente për ndërprerjen e plotë të gazit rus

Bashkimi Evropian duhet të bëjë plante emergjente për të ndërprerë plotësisht furnizimet me gazin rus. Kështu deklaroi këtë të mërkurë Presidentja e...

Shkon në 1.85 euro një litër naftë në Kosovë

Çmimi maksimal i naftës në Kosovë është 1.85 euro për litër, i benzinës 1.74 euro dhe për gazin 0.78 cent. Këto shifra...